Czwarte okrążenie Arx Equity Partners

  • Anna Pronińska
11-02-2013, 00:00

Firma zamyka kilka projektów, by w 2014 r. wystartować z nowym funduszem z kapitałem ponad 100 mln EUR.

Przemysł, handel detaliczny i usługi — w tych segmentach pieniądze ulokował Arx Equity Partners (Arx), fundusz finansujący wykupy i rozwój firm w Europie Środkowo- Wschodniej.

— W ramach drugiego funduszu jesteśmy na różnych etapach wyjścia z inwestycji w czterech firmach. Wszystkie transakcje powinny być sfinalizowane w tym roku, choć nie w każdym przypadku będziemy się pozbywali wszystkich udziałów. Nie będziemy wychodzić z inwestycjipoprzez giełdę, wolimy pozyskiwać inwestorów strategicznych — mówi Jacek Korpała, partner zarządzający Arksa.

Nie ujawnia, o które firmy chodzi. W drugim funduszu są m.in. spółki z branży przemysłowej, jak czeskie Vues i Lanex, słoweński Tomplast czy polski Ergis-Eurofilms.

— Jeśli przeprowadzimy te transakcje, z nową ofertą powinniśmy wyjść do inwestorów w 2014 r. To będzie nasz czwarty fundusz, więc doskonale wiemy, czego inwestorzy oczekują. Chcemy działać w podobnym segmencie, jak nasze wcześniejsze fundusze — deklaruje Jacek Korpała. Czwarty fundusz ma zarządzać kapitałem ponad 100 mln EUR. Obecnie, prowadząc11 projektów inwestycyjnych w sześciu krajach, Arx zarządza 170 mln EUR.

— W tym roku mamy około 50 mln EUR na przeprowadzenie dwóch, trzech transakcji w Polsce lub innych krajach regionu, raczej nie w Czechach — mówi Jacek Korpała. Podkreśla, że fundusz nie jest ograniczony do konkretnych branż, ale największe doświadczenie zdobył, inwestując w przemysł. Podstawowe założenia się nie zmieniają: fundusz inwestuje długoterminowo w firmy o obrotach 40- -200 mln zł.

— Pracujemy nad dwoma nowymi projektami, które w najbliższych miesiącach powinny być finalizowane. Jedna firma jest z branży spożywczej, drugaz sektora usług dla biznesu — mówi partner zarządzający. Ostatnio fundusz zainwestował też w Czechach, gdzie przejął wraz z partnerem Capital Dynamics firmę Fincentrum, specjalizującą się w doradztwie finansowym. Horyzont finansowy dla tej inwestycji to cztery-pięć lat. Arksowi udało się też ostatnio wyjść z inwestycji w segmencie usług.

— W grudniu pozyskaliśmy inwestora strategicznego dla dwóch prywatnych sieci okulistycznych Lexum w Czechach i Polsce. W firmy zainwestuje Optegra, grupa klinik z Wielkiej Brytanii, która w ciągu trzech lat przejmie 100 proc. udziałów — mówi Jacek Korpała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Czwarte okrążenie Arx Equity Partners