Czwarty spadek z rzędu

S&P500 kończył dzień 0,74 proc. zniżką. Nasdaq stracił niespełna 0,4 proc. Dow Jones oddał 0,7 proc.

Rozczarowanie wystąpieniem szefa EBC, Mario Draghiego, dzień po równie negatywnej reakcji na wystąpienie szefa Fed, podtrzymało niechęć inwestorów do kupowania akcji. Zwłaszcza na dzień przed publikacją danych z rynku pracy, które mogą pogłębić przecenę. Drożały obligacje skarbowe USA, umacniał się dolar. Dane o tzw. nowych bezrobotnych i zamówieniach w przemyśle przeszły raczej bez echa, głośno było natomiast o problemach jednego z największych animatorów rynku, Knight Capital. Z powodu błędu w oprogramowaniu spółka zanotowała 440 mln USD straty i jej akcje staniały przez dwa dni o ok. 80 proc. Inwestorzy reagowali także na publikowane wyniki kwartalne spółek. O ponad 20 proc., najmocniej wśród spółek z S&P500, rósł kurs First Solar. Największy na świecie producent cienkich paneli słonecznych poinformował o 81 proc. wzroście zysku dzięki sprzedaży części aktywów. Dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom zdrożał także Time Warner Cable, właściciel drugiej w USA sieci telewizji kablowej. Najmocniej taniejącą spółką z S&P500 był Sealed Air. Producent „bąbelkowej folii” staniał o ok. 20 proc. po tym, jak nie osiągnął oczekiwanego zysku. O kilkanaście procent spadł kurs Navistar International. Producent ciężarówek wystraszył inwestorów informując o dochodzeniu SEC w jego sprawie i wycofując prognozę roczną. Akcje General Motors staniały po tym, jak spółka poinformowała o 38 proc. spadku zysku.

Na zamknięciu spadała wartość indeksów 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki z segmentów energii (-1,7 proc.), materiałowego (-1,2 proc.), ochrony zdrowia (-0,95 proc.) i finansowego (-0,9 proc.). Najmniejszą stratę notował segment IT (-0,5 proc.), a jako jedyny wzrostem wartości indeksu kończył dzień segment dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (0,2 proc.), m.in. dzięki drożejącym akcjom detalistów GAP i Macy’s, którzy pochwalili się wyższą niż oczekiwano sprzedażą w lipcu. Na zamknięciu taniało 389 spółek z S&P500. Spośród ponad 3 tys. notowanych na Nasdaq spadkiem kursu kończyło dzień 73 proc. spółek. Wśród nich był Facebook, który zanotował w czwartek najniższy kurs w historii, po raz pierwszy poniżej 20 USD. W IPO akcje właściciela najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego sprzedawano po 38 USD.

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones taniało na zamknięciu 26. Najmocniej spadały kursy koncernów materiałowych Alcoa i Dupont oraz największego amerykańskiego banku JP Morgan Chase. Cztery drożejące blue chipy, to: McDonald’s, Walt Disney, Caterpillar i Wal-Mart. Ich akcje drożały na zamknięciu od 0,2 do 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Czwarty spadek z rzędu