Czwórki ruszają po MOP-y

KAP, PJ
opublikowano: 03-02-2011, 00:00

Paliwowi operatorzy będą musieli dzielić się przychodami z drogową dyrekcją.

Paliwowi operatorzy będą musieli dzielić się przychodami z drogową dyrekcją.

Już wiadomo, kto zakwalifikował się do drugiego etapu przetargu na miejsca obsługi podróżnych (MOP), które powstaną w miejscowościach Sople i Koszwały. Przetargi prowadzą olsztyński i gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

— Czterech wykonawców złożyło wnioski o zakwalifikowanie do dalszego postępowania przetargowego na budowę i eksploatację MOP przy przebudowywanym odcinku drogi ekspresowej S-7 Pasłęk — Miłomłyn [oddział Olsztyn — przyp. red] — informuje Artur Mrugasiewicz z biura prasowego GDDKiA.

Cała czwórka, czyli Orlen, BP, Lotos i Statoil, jest na krótkiej liście. Trzech graczy — czyli Orlen, Lotos i BP — spotkało się też w gdańskim przetargu. Tym czwartym jest Shell.

— Jesteśmy mocno zainteresowani rozwojem sieci stacji Shell przy autostradach i drogach ekspresowych. Uważamy jednak, że w tej chwili warunki przetargów w kwestii opłat czynszowych czy też dodatkowych inwestycji, takich jak hotele, są zbyt wyśrubowane — uważa Marek Gawroński z Shella.

GDDKiA wybierze tego, kto zaoferuje jej najwyższy czynsz dzierżawny. Operatorzy MOP-ów podzielą się z nią przychodami i oddadzą dyrekcji 3 proc. obrotów.

Na tym nie koniec. W rejonie olsztyńskim, w miejscowości Sople, będą musieli zbudować także hotel. Tego typu inwestycje nie są jednak mile widziane przez koncerny paliwowe, bo wśród hotelarzy trudno znaleźć operatorów przydrożnych obiektów. Ich zdaniem, w Polsce wciąż budujemy tylko krótkie, pojedyncze odcinki szybkich dróg, a korzystający z nich kierowcy rzadko potrzebują hotelowych usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP, PJ

Polecane