„Czy mamy zamykać żłobki i przedszkola?”

DI
01-12-2015, 17:58

Takie pytanie zadaje nowej władzy prezydent Nowej Soli. Jego zdaniem, wyższa kwota wolna od podatku to cios w samorządy.

Prezydent Andrzej Duda przesłał do parlamentu projekt ustawy, która zwiększa kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł.  To, z czego ucieszy się zwykły podatnik, przyprawia o ból głowy nie tylko ministra finansów, ale każdego samorządowca. Ponieważ 50 proc. wpływów z PIT trafia do komunalnej kasy, straty już obliczają lokalni włodarze.

Tradycyjnie głos zabrał Wadim Tyszkiewicz, wieloletni prezydent Nowej Soli. Samorządowiec nie owija w bawełnę.

„Prezydent w swoim projekcie całkowicie zlekceważył skutki, jakie podniesienie kwoty wolnej, wywoła w samorządach, a jest to niebagatelna kwota 8,7 mld zł (…) Mam nadzieję, że to tylko przeoczenie, które zostanie naprawione w trakcie prac nad projektem, w którym nie ma słowa na temat zrekompensowania samorządom tych strat” – opisuje na blogu.

W przypadku Nowej Soli to ubytek 3,5 mln zł.

„Dużo? Mało? Dzisiaj każdą złotówkę przed wydaniem obracamy w ręku z troską. Łatwo przewidzieć, jakie to wywoła skutki co do realizacji zadań własnych, jak i inwestycji oraz wkładu własnego do projektów z dofinansowaniem UE (z 3,5 mln zł można zrobić inwestycje za 23 mln zł)” – oblicza Wadim Tyszkiewicz.

Zadaje też retoryczne pytanie:

„Czyli co mamy zrobić? Zacząć zamykać żłobki i przedszkola? Mamy przestać remontować szkoły? Mamy ograniczyć pomoc najuboższym? Powtórzę: samorząd to wspólnota mieszkańców naszych miast i gmin. Ta ustawa w tej wersji uderzy najbardziej właśnie w samorządy” – uważa Wadim Tyszkiewicz.

Prezydent Nowej Soli radzi zwiększyć udział samorządu w podatku PiT. Znając sytuację budżetu państwa, ten postulat nie ma szans na realizację.

Źródło: blog osobisty

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / „Czy mamy zamykać żłobki i przedszkola?”