Czy nowy cel inflacyjny EBC coś zmienia?

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 09-07-2021, 12:12

Europejski Bank Centralny w ramach przeglądu swojej polityki zdecydował się na zmianę definicji celu inflacyjnego oraz jego lekkie dostosowanie. Teraz jest to cel symetryczny oraz podniesiony nieznacznie do poziomu 2%. Teoretycznie mogłoby to oznaczać, że EBC może pozostać bierny w swoich decyzjach przez dłuższy czas. Czy to jednak coś faktycznie zmienia?

Symetryczny czy dwustronny cel inflacyjny oznacza, że zarówno odchylenia w dół czy w górę są niepożądane przez bank centralny. Co więcej, w samym komunikacie ze strony EBC możemy przeczytać, że obecny cel wcale nie jest „sufitem” i może być tolerowane przestrzelenie inflacji w umiarkowanym terminie. Teoretycznie daje to mandat do braku zmiany polityki monetarnej przez dłuższy czas, w przypadku dalej budującej się presji cenowej. Warto jednak pamiętać, że EBC o symetrycznym celu mówił już od dawna, wskazując na niego w oświadczeniach po decyzjach o wysokości stóp procentowych. Co więcej, biorąc pod uwagę prognozy dotyczące inflacji, raczej nie powinniśmy liczyć na podwyżki nawet w okresie prognozy. Teoretycznie na pierwsze podwyżki można byłoby liczyć dopiero w 2024 roku. Inwestorzy nie uwierzyli jednak, że taka zmiana celu zmienia cokolwiek, gdyż euro umacniało się po publikacji informacji, a europejskie indeksy mocniej traciły.

Obecnie dalsze perspektywy dla pary walutowej EURUSD będą głównie zależały od tego, czy inflacja w Stanach Zjednoczonych faktycznie pokaże, że ma przejściową charakterystykę. Już teraz oczekuje się, że inflacja CPI za czerwiec spowolni do 4,7% r/r z poziomu 5,0% r/r w maju. Jeżeli do tego wszystkiego Fed zmieni nieco swoją retorykę z powrotem na ultragołębią, możemy doświadczyć odbicia na EURUSD. Taki scenariusz wspierają ostatnie wyraźne spadki rentowności w USA, które jednak prawdopodobnie powiązane są z silnym popytem inwestycyjnym na obligacje, w dobie szukania ostatnich miejsc, gdzie można względnie bezpiecznie ulokować gigantyczne środki.

Do tego wszystkiego warto wspomnieć o wczorajszej bardzo późnej decyzji RPP. Założenia polityki monetarnej nie uległy zmianie i doszło jedynie do pewnych zmian w prognozach, wskazując, że inflacja przez pewien czas faktycznie może pozostać na nieco wyższych poziomach. Niemniej złoty w ostatnim czasie pozostaje raczej słaby. Za euro musimy już płacić niemal 4,55 zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane