Czy Polsce grozi efekt domina?

PIN
opublikowano: 16-02-2009, 10:34

Istnieje bardzo duże ryzyko upadku krajów ościennych - Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Rosji i Bułgarii - uważa Ryszard Petru, niezależny ekonomista, poniedziałkowy gość Radia PIN. 

Zgadza się w ten sposób z wicekanclerzem i ministrem finansów Austrii, Josefem Proellem. Prognozuje on, że upadek Ukrainy może wywołać efekt domina w całej Europie Środkowej i Wschodniej. A może skutkować to paniczną wyprzedażą aktywów w naszym regionie, przed czym Polska nie będzie mogła się obronić, mimo, że nie będzie to wynikało z naszych wewnętrznych problemów.

Konsekwencje mogą być takie, że będzie trzeba zdewaluować złotówkę, więcej płacić za obligacje i mogą wystąpić problemy z płynnościa, bo nikt nie będzie chciał nam pożyczać pieniędzy.

Ryszard Petru podkreśla, że jest to mało prawdopodobne ostrzeżenie. Gość Radia PIN dodaje, że brak chęci ministra finansów Jacka Rostowskiego do zwiększania deficytu budżetowego pokazuje, że panujemy nad sytuacją.

Materiał został przygotowany przez Czy Polsce grozi efekt domina? Czy Polsce grozi efekt domina? .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy Polsce grozi efekt domina?