Czy to koniec wirtualnej wyprzedaży?

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 20-05-2021, 19:17

Tak spokojnie na rynku nie było naprawdę od dawna. Chociaż wciąż wydaje się, że nastroje są naprawdę bardzo kruche, trudno powiedzieć coś negatywnego na temat dzisiejszej sesji, nawet pomimo tego, że wczorajsze sygnały sugerowały zupełnie coś innego.

Wczoraj obserwowaliśmy naprawdę bardzo silną wyprzedaż na wielu rynkach, choć w oczy najmocniej rzuciła się totalna wyprzedaż na rynku kryptowalut, sięgająca ponad 50% w przypadku niektórych tokenów. W przypadku tego rynku nie ma żadnych hamulców, ograniczeń w zmienności, zakazu krótkiego handlu, które często stosowane są na rynku akcji. Na tym rynku widać jak naprawdę działają emocje. Z drugiej strony tak szybko jak wyprzedaż przyszła, tak szybko odeszła i pomimo tego, że notowania większości aktywów cyfrowych są nisko, to jednak dzisiaj większa część rynku zalicza wzrost. Powodów było wiele, jak obawy związane z podatkami w USA, czy również różnego rodzaju zakazy w Chinach, czy również wejście tzw. „wielorybów” na rynek, które zrzuciły część swoich aktywów, aby odkupić więcej po niższej cenie.

Co ciekawe wydawałoby się, że rynek akcji przejmie ten negatywny trend, w szczególności, że wczorajsze minutes Fed przyniosły spore zaskoczenie. Okazuje się, że kilku członków chce rozpoczęcia dyskusji na temat tego, kiedy można byłoby rozpocząć tapering programu skupu aktywów QE. Oczywiście zdecydowana większość bankierów w USA czy na świecie nie chce o tym słyszeć, ale mamy pewną grupę osób, która jednak widzi zagrożenie w obecnie stosowanych narzędziach oraz okazje do wyjścia, kiedy koniunktura jest dobra. Oczywiście od wzmianek, żeby rozpocząć rozmowy na temat tego, kiedy można byłoby zdecydować się na krok w kierunku do normalizacji, do faktycznych realnych działań bardzo daleka droga. Niemniej rynek został ostrzeżony, że prędzej czy później do tego dojdzie. Wczoraj po tym incydencie doszło do pogłębienia spadków na Wall Street, ale dzisiaj obserwujemy już bardzo mocne odbicie, z indeksem Nasdaq na czele, który znajduje się najwyżej od 10 dni. Dodatkowo warto wspomnieć o najniższych odczycie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, od początku pandemii, co jest wskazaniem na to, że na rynku pracy wcale nie jest tak źle, jak mówią o tym dane z kwietniowego raportu o zatrudnieniu. Wypadły one na poziomie 444 tys., czyli nieco ok. 2 razy więcej niż przed okresem lockdownu z zeszłego roku.

Patrząc na rynku jest dzisiaj naprawdę dobrze. WIG20 zakończył dzień na plusie na poziomie 0,76%. Indeksy z Wall Street zyskują, z Nasdaqiem na czele ze wzrostem na poziomie 1,5% na godzinę 19:00. Traci nieco Russell 2000, ale jest to wynik bliski wczorajszego zamknięcia. Z kolei w Europie dzisiaj większość rynków zamyka się sporymi ponad 1% wzrostami.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane