Czytasz dzięki

Czy Wall Street przełamie fatalną passę?

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych, XTB
opublikowano: 20-10-2020, 18:35

Wtorek jest nieco lepszy niż wczorajsza sesja, choć z drugiej strony nie można mówić o jakimś wielkim ożywieniu. Na europejskich parkietach dzień zakończył się w większości przypadków dosyć negatywnie. Z drugiej strony, w przypadku Wall Street obserwujemy całkiem wyraźne wzrosty, które mogą przełamać dosyć długą serię spadków.

Patrząc na rynki amerykańskie obserwujemy dzisiaj całkiem niezłą poprawę nastrojów. Na rynku widać dosyć sporą zieleń, która ponownie wywołana jest oczekiwaniem dotyczącym pakietu stymulacyjnego w USA. Wczoraj doszło do wymiany zdań pomiędzy Nancy Pelosi, czyli Spikerem Izby Reprezentantów oraz Stevem Mnuchinem, czyli Sekretarzem Skarbu. Rozmowa miała na celu zmniejszeniu różnic w zdaniach dotyczących pakietu pomocowego pomiędzy Demokratami oraz Republikanami. Dzisiaj te negocjacje mają być kontynuowane, co nastraja rynki dosyć pozytywnie. Widać, że rynek również zaczyna się pozycjonować przed wyborami w USA, które odbędą się za dwa tygodnie. Niepewność skutkuje w wyprzedawaniu dolara w stosunku do euro, które nie powinno być tak mocne, ze względu na obawy dotyczące drugiej fali pandemii. Dodatkowo widać również wzrost rentowności w USA. Co ciekawe, ostatnie sondaże pokazują, że większe szanse na zwycięstwo ma kandydat Partii Demokratycznej Joe Biden. Co to oznacza dla Wall Street?

Mniejsze obawy handlowe i powrót do lepszych międzynarodowych stosunków, ale jednocześnie mniejsze wsparcie dla korporacji ze względu na możliwe większe podatki. W tym wypadku ucierpi również sektor paliw kopalnych. Niemniej ważne jest to, że wybory w USA polegają na zdobywaniu głosów elektorskich, co może doprowadzić, że wybory wygra nie ten kandydat, który ma największe poparcie w całym kraju, ale ten, który wygra w największej ilości stanów z największą ilością głosów elektorskich.

W przypadku Wall Street widać ograniczone wzrosty, najmniejsze na Nasdaqu, które wynoszą od 0,2 do 0,3%. Z kolei w Europie DAX stracił niemal 1%. Z drugiej strony wzrosty były widoczne w Hiszpanii oraz Włoszech. Z kolei w Polsce WIG20 zyskał dzisiaj 0,5%, a wzrost był możliwy dzięki takim spółkom jak Allegro, PGNiG oraz CD Projekt.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane