Czy wiesz, że ...

05-07-2013, 09:54

Serinus Energy to już nie tylko GPW ale i TSX?

Dawny Kulczyk Oil Ventures, a dzisiaj Serinus Energy (‘SEN’) o kapitalizacji niemal 1 mld złotych, jest notowany zarówno w Toronto (TSX) jak i w Warszawie (GPW). Już od 27 czerwca Serinus jest notowany na parkiecie w Toronto, jako jedna z 400 spółek z branży oil&gas, śledzonej tam przez niemal 200 analityków. W Warszawie notowania zostały wznowione 4 lipca, były bowiem zawieszone w związku z procedurą scalania akcji w KDPW. Akcjonariusze mogą jak dotychczas handlować nimi na GPW, tak jak i kontraktami terminowymi na akcje.

Serinus Energy jest jedną z dwóch spółek z GPW, które są również notowane poza warszawskim parkietem, a jedyną notowaną w Ameryce Północnej.

Dual-listing Serinus Energy czyli notowanie na dwóch parkietach, umożliwia polskim inwestorom obracanie akcjami spółki na GPW i TSX, przy zachowaniu dodatkowych wymogów regulujących warunki obrotu na poszczególnych giełdach. Serinus tym samym podlega obowiązkom informacyjnym obu parkietów, co wpłynie na dalszą transparentność i bezpieczeństwo inwestorów. Inwestorzy na obu kontynentach będą otrzymywali informacje jednocześnie: w kanadyjskim systemie SEDAR oraz przez polskie ESPI.

Nowe akcje KOV, wyemitowane w związku z przejęciem spółki Winstar, będą za pewien czas notowane na warszawskiej GPW. Wymaga to bowiem publikacji prospektu emisyjnego dotyczącego nowych akcji i po jego zatwierdzeniu przez KNF, będzie możliwy obrót nimi na polskim parkiecie.

Serinus Energy przygotowuje się do prowadzenia intensywnych prac zwiększających wydobycie ropy naftowej w Tunezji. Tam, na trzech koncesjach (z pięciu łącznie posiadanych), w których Serinus posiada 100% udział i pełni role operatora, prowadzone jest wydobycie ropy i gazu. Jednocześnie nie ustają intensywne prace prowadzone na Ukrainie, które właśnie doprowadziły wczoraj do znaczącego odkrycia gazu. Z odwiertu O-15 na polu Olgowskoje uzyskano przepływ niemal na poziomie 50 tysięcy metrów sześciennych gazu dziennie, bez konieczności przeprowadzania dodatkowej stymulacji odwiertu, co zakładano wcześniej. Oznacza to znacznie niższe koszty przy pozyskaniu surowca.

„Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wynikami testów O-15. Choć analiza tej strefy gazu odkrytej przy Makiejewskoje-16 rozbudziła nasze apetyty na dalsze zwiększanie produkcji, spodziewaliśmy się większego nakładu pracy i środków na uruchomienie przepływu gazu z kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje. Dzięki dobrym wynikom M-16 i O-15 możemy kontynuować nasz ambitny program wierceń obliczony na najbliższe dwa lata” – powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

W raporcie niezależnego audytora zasobów wg stanu na 31 grudnia 2012 r., do strefy zbadanej dzięki odwiertowi O-15, nie przypisano żadnych zasobów perspektywicznych. A to będzie oznaczało możliwość znaczącego zwiększenia zasobów przy kolejnym oszacowaniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czy wiesz, że ...