Czy wzrosty oznaczają powrót hossy?

DI
opublikowano: 04-08-2010, 11:11

Sierpień na GPW zaczął się spokojnie. Zapytaliśmy zarządzających, czy lipcowe wzrosty naprawdę oznaczają powrót rynku byka.

Marcin Dąbrowski, zarządzający Skarbiec TFI:

Lipiec to już historia. Giełda dyskontuje przyszłość, a ta nie wygląda zbyt optymistycznie. W USA widać sygnały ochłodzenia koniunktury: bardzo słaba jest konsumpcja a bezrobocie wysokie — to wszystko sprawia, że trudno oczekiwać silnego wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Dodatkowo wzrost konsumpcji w Chinach nie będzie w stanie zrównoważyć spadku popytu w krajach wysoko rozwiniętych. Dlatego trudno oczekiwać hossy na świecie, a bez tego nie ma co liczyć na wzrosty na GPW. Jedynym pozytywem są poziomy wyceny, które są dalekie od przewartościowania. Może być to potencjalnie czynnik wzrostu indeksów giełdowych, ale tylko w przypadku wystąpienia mocnego wzrostu gospodarczego na świecie.

Dlatego w najbliższych miesiącach należy oczekiwać nerwowego rynku. Inwestorzy będą euforycznie reagowali na dane wskazujące na to, że w 2011 r. będzie wzrost gospodarczy, i nerwowo, gdy pojawią się sygnały przeciwne. Duże spadki będą natomiast możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy zaobserwujemy dane wskazujące na załamanie się koniunktury w USA, a tego dziś także nie ma.

Ryszard Trepczyński, zarządzający Pioneer Pekao TFI

Jesteśmy umiarkowanymi optymistami. Z fundamentalnego punktu widzenia cały czas jest miejsce na wzrosty indeksów. W długim terminie kluczem do sukcesu jest właściwa selekcja. Zagrożeniem pozostaje sytuacja na rynkach globalnych. Nawet relatywnie dobre fundamenty nie obronią nas, jeżeli istotnie wzrośnie awersja do ryzyka. W lipcu dużo lepiej zachowywały się duże spółki, co wynikało z aktywności inwestorów zagranicznych, którzy w większym stopniu kierują się ekspozycją na dany rynek niż na konkretne spółki. Naturalne jest, że wybierają najbardziej płynne akcje.

Czytaj opinię KBC TFI>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czy wzrosty oznaczają powrót hossy?