Czynsze nadal będą spadać

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 14-09-2010, 00:00

Jesienią w całym kraju tradycyjnie rośnie liczba ofert mieszkań na wynajem. W tym roku lokatorzy zapłacą jednak mniej niż rok temu.

Dobre wieści dla lokatorów, gorsze dla właścicieli mieszkań na wynajem

Jesienią w całym kraju tradycyjnie rośnie liczba ofert mieszkań na wynajem. W tym roku lokatorzy zapłacą jednak mniej niż rok temu.

Wiele ofert dotyczy mieszkań kupionych w okresie koniunktury w celach spekulacyjnych. Właściciele takich nieruchomości starają się je wynająć i poczekać z odsprzedażą na lepsze czasy.

W Poznaniu najtaniej

Z danych serwisu wynajem.pl wynika, że w lipcu na rynku było 29 tys. ofert, a w sierpniu już ponad 33 tys. Duża podaż wpływa na obniżenie stawek najmu. Zdaniem ekspertów firmy Emmerson największy spadek stawek najmu dotyczył kawalerek w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu. Jednocześnie w Krakowie wzrosły czynsze za największe mieszkania, zaś w Poznaniu drożej niż przed rokiem płaci się za taniejące w innych regionach kawalerki.

Według Julii Siewak, eksperta portalu wynajem.pl, w każdym z miast najbardziej poszukiwane są lokale położone w sąsiedztwie wyższych uczelni i bibliotek akademickich.

Zaskoczenia nie ma. Najdroższym miastem jest tradycyjnie stolica. Średni czynsz za największe, ponad czteropokojowe mieszkania w sierpniu wynosił tam 4549 zł. Z kolei we Wrocławiu za wynajem trzypokojowego mieszkania trzeba zapłacić przeciętnie 2 242 zł. W Krakowie wynajęcie dwupokojowego mieszkania kosztuje miesięcznie średnio 1 628 zł. Najtańszy jest wynajem w Poznaniu. Kawalerka w stolicy Wielkopolski kosztuje średnio 1000 zł.

Wynajęcie mieszkania w Katowicach to miesięcznie wydatek poniżej 2 tys. zł. Podobne ceny osiągają lokale w Łodzi, która jest prężnym ośrodkiem akademickim. Wynajem dwupokojowego mieszkania kosztuje tutaj miesięcznie średnio 1700 zł. Dla porównania trzypokojowe są średnio o 200 zł droższe.

Spadki pod koniec roku

Eksperci są dziś zgodni co do tego, że najem powoli przestaje być opłacalny, a zwłaszcza, gdy wynajmowana nieruchomość finansowana jest z kredytu.

Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze spadają stawki najmu. Po drugie rynek jest niestabilny. Najczęściej najemcami są studenci, osoby samotne lub młode małżeństwa. Żacy są najliczniejszą grupą wśród najemców i zazwyczaj nie są zbyt majętni. Ponadto wynajmujący czerpią dochód najczęściej przez 9-10 miesięcy, czyli tyle ile trwa rok akademicki. Przez 2 - 3 miesiące wakacji mieszkanie stoi bardzo często puste i trzeba do niego dokładać. Innym minusem wynajmowania studentom jest zdaniem ekspertów rzadka możliwość pobrania opłat za dłuższy okres.

Wynajem mieszkań nadal ma oczywiście również plusy. Pierwszy to wzrost wartości nieruchomości, drugi — systematyczne zyski z najmu. Ponadto, okresowo można liczyć na wzrost stawek, zwłaszcza gdy lokal znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji z dogodnym dojazdem. Obecnie, zdaniem ekspertów portalu wynajem.pl, jesienny wzrost popytu może skłonić niektórych właścicieli do podniesienia stawek.

— Popyt na mieszkania napędzają studenci pierwszego roku, którym rzadko udaje się zdobyć miejsce w akademiku — ocenia Joanna Babiś ekspert wynajem.pl.

Jej zdaniem prawa rynku są nieubłagane, a właściciele nieruchomości to wykorzystują windując ceny wynajmu o kilka procent, gdy nadarzy się okazja.

— Z danych naszego portalu wynika ponadto, że studenci wolą wynajmować mieszkania większe, przede wszystkim 2 i 3 — pokojowe, bo w takich może zamieszkać więcej osób, dzieląc się kosztami utrzymania — podkreśla Joanna Babiś.

Zdaniem Krzysztofa Nowaka z działu badań i analiz firmy Emmerson wzrost stawek czynszów będzie jednak krótkotrwały i nastąpi we wrześniu.

— Nie zmienia to faktu, że powracający z wakacji studenci są dziś w lepszej sytuacji niż rok temu. Już od października sytuacja wróci jednak do normy.

Można się wówczas spodziewać spadków czynszów na dłuższy czas — podsumowuje Krzysztof Nowak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu