Czyste powietrze bez udziału gmin

opublikowano: 23-09-2018, 22:00

Na program nie zostanie wydany ani grosz z lokalnych budżetów samorządowych. Można już składać wnioski.

Rządowy pomysł na walkę ze smogiem, czyli program Czyste Powietrze, ruszył w ubiegłym tygodniu. Oficjalnie premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że można już składać wnioski o termomodernizację domów jednorodzinnych.

— Celem programu jest znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynków jednorodzinnych — mówi Anna Król, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Nabór będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wielkość dotacjilub pożyczki będzie zależna od kryteriów dochodowych. Łącznie w ciągu 10 lat rząd przeznaczy na cały program Czyste powietrze 103 mld zł, w tym na dotacje 63,3 mld zł. Za jego przygotowanie i realizację odpowiada NFOŚiGW. Pieniądze mają pochodzić m.in. z budżetu państwa, który finansuje programy krajowe funduszu, oraz z funduszy unijnych.

— Trudno jest dziś mówić o roli samorządów. Program jest organizacyjnie przygotowany w taki sposób, w jaki zostało podpisane porozumienie 7 czerwca, czyli we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, Bankiem Ochrony Środowiska oraz Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i wojewódzkimi inspektoratami — mówi Anna Król. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy