Czytasz dzięki

Czystsze kominy z dotacją NCBR

opublikowano: 18-04-2018, 15:27
aktualizacja: 18-04-2018, 15:30

Jawar wraz z Politechniką Opolską rozpoczęli prace badawczo-rozwojowe nad nowym, bardziej ekologicznym kominem do wykorzystania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Z początkiem kwietnia ruszył projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, którego celem jest opracowanie „systemu kominowego z odzyskiem ciepła w obudowie perlito-betonowej, dedykowanego do urządzeń grzewczych na paliwa stałe”. Rozwiązanie zaprojektowane przez firmę Jawar ma byś gotowe w pierwszym kwartale 2021 r. 

Trzyletnie prace badawczo-rozwojowe (B+R) prowadzone będą pod przewodnictwem dr Krzysztofa Drożdżola, wykładowcy Politechniki Opolskiej. Całość została podzielona na siedem etapów. Na początku specjaliści chcą uzyskać materiał spełniający wymogi wytrzymałości, zapewniający maksymalną izolacyjność termiczną oraz niską wagę, by następnie przystąpić do wytworzenia odpowiedniego pustaka kominowego. Kolejnym etapem będzie m.in. sprawdzanie funkcjonalności nasad komina oraz testowanie różnych jego konstrukcji. Ostatni etap to stworzenie prototypu, który po fazie testów i udoskonaleń, zostanie przygotowany do certyfikacji i wprowadzenia na rynek. 

W efekcie podjętych prac B+R powstać ma nowa wersja obecnie sprzedawanego systemu Jawar Nord, który przeznaczony jest do odprowadzania spalin z kominów i kotłów na paliwa stałe w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.  System doprowadza powietrze do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny, poprzez kanał powietrzny systemu kominowego. Przeprowadzone z jego udziałem badania antysmogowe pokazały, że niska emisja pyłów przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń, a dodatkowo system zwiększa odzysk ciepła o 5 proc. To właśnie te parametry były bodźcem dla nowych badań i podjęcia próby zwiększeniem odzysku ciepła do co najmniej 10 proc.

- Ze względu na duży potencjał Norda, jak i zaskakujące wyniki z ostatnich badań zdecydowaliśmy o rozpoczęciu prac, mających na celu opracowanie drugiej generacji tego komina. Ma być przede wszystkim bardziej efektywny i bezpieczny w stosunku do swojego poprzednika – tłumaczy dr Paweł Jarzyński, prezes Jawar, producenta ceramiki kominowej wytwarzanej w nowoczesnej technologii izostatycznego prasowania.

To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii firmy z Ciechanowa. Jawar od lat prowadzi badania m.in. w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań związanych z weryfikacją sprawności temperaturowej własnych produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane