Dajcie plany i komunikację

RAF
opublikowano: 30-11-2006, 00:00

Prezydenci i wójtowie mają największy wpływ na lokalne warunki inwestycyjne.

„Puls Biznesu”: Czy prezydenci i wójtowie to najważniejsi w gminach partnerzy dla biznesu?

Jeremi Mordasewicz, PKPP Lewiatan: Oczywiście. Ostatnie wybory były tak ważne także dla przedsiębiorców, bo to od burmistrzów i prezydentów wszystko się zaczyna. Oni mają najwięcej rzeczywistych kompetencji w samorządach i największy wpływ na lokalne warunki inwestycyjne.

Czego przedsiębiorcy powinni oczekiwać od lokalnych liderów?

Ta lista jest, niestety, długa. Życzylibyśmy sobie, by zaczęto uchwalać w końcu plany zagospodarowania przestrzennego. Inwestorzy powinni wiedzieć, co i gdzie mogą budować i co się planuje w sąsiedztwie inwestycji. Warszawa ma plany ledwie dla 15 proc. powierzchni. Nie można także na pozwolenie na budowę czekać dwa do trzech lat.

Szefowie administracji samorządowej powinni też skrupulatniej zadbać o komunikację, szczególnie gdy tak brakuje na rynku pracowników. Zazwyczaj ludzie są w stanie dojeżdżać do pracy oddalonej o 40 kilometrów. Trzeba im jednak stworzyć do tego warunki. Wiele pozostaje też do zrobienia w pośrednictwie pracy i szkolnictwie. Urzędy pracy powinny bardziej się skupić na kojarzeniu pracodawców i pracowników, a mniej na rozdawaniu środków publicznych. Szkoły — produkować mniej pedagogów, a więcej inżynierów i techników.

Myśli pan, że te pobożne życzenia uda się gdzieś zrealizować?

Jakie pobożne? W kilku miejscach już się je realizuje i wyborcy to doceniają. Dlaczego Dutkiewicz wygrał ponownie we Wrocławiu, a Szczurek w Gdyni? Po prostu robią dobrą robotę. A są także inne przykłady, nawet wśród najmniejszych gmin — o małym Mszczonowie czy Tarnowie Podgórnym słyszał przecież niemal każdy.

Jeremi Mordasewicz, wiceprezydent PKPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAF

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Dajcie plany i komunikację