Dalio zniechęca do kupowania obligacji USA

opublikowano: 16-03-2021, 07:22

Amerykański miliarder Ray Dalio od dawna sygnalizował, że trzymanie gotówki w sytuacji drukowania pieniędzy na bezprecedensową skalę nie jest dobrym pomysłem. Założyciel Bridgewater Associates obecnie uważa, że obligacje także nie są dobrą inwestycją, podobnie jak inne aktywa denominowane w dolarze.

Dalio podkreślił, że na rynki i do gospodarki USA wpompowano tyle pieniędzy, że rynki stały się „kasynem, na którym ludzie grają zabawkowymi pieniędzmi”. Jego zdaniem USA mogą zacząć być postrzegane jako miejsce „nieprzyjazne kapitalizmowi i kapitalistom”.

Ray Dalio, fot. Bloomberg
Ray Dalio, fot. Bloomberg

- Ekonomika inwestowania w obligacje (a także większość aktywów finansowych) stała się głupia – napisał miliarder na serwisie LinkedIn. – Zamiast otrzymywać mniej niż wynosi inflacja dlaczego zamiast tego nie kupować rzeczy, jakichkolwiek rzeczy, które pozwolą zrównać się z inflacją, a może ją pokonać? - dodał.

Dalio uważa, że być może nadszedł dobry czas aby pożyczyć pieniądze na zakup niedłużnych aktywów inwestycyjnych o wysokiej stopie zwrotu. W sytuacji rosnącego zadłużenia państw i „klasycznej dynamiki baniek” różnych klas aktywów rekomenduje „dobrze zdywersyfikowany” portfel aktywów niedłużnych i niedolarowych.

- Wierzę, że aktywa w walutach rezerw państw rozwiniętych będą gorzej notowane niż aktywa azjatyckich gospodarek wschodzących (w tym Chin) – napisał, zwracając uwagę na rosnące zaangażowanie międzynarodowych inwestorów na rynku długu Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane