Czytasz dzięki

Dalsze losy SKA wciąż pod znakiem zapytania

opublikowano: 16-10-2012, 00:00

Zmiany dla SKA mogą wejść w życie z nowym rokiem — uważa MF. Jednak to wymaga mobilizacji parlamentu.

Nadanie spółkom komandytowo-akcyjnym (SKA) statusu podatników już 1 stycznia 2013 r. jest coraz mniej realne, jednak resort finansów wciąż tego nie wyklucza.

„Puls Biznesu” dowiedział się, że Ministerstwo Finansów (MF) nie ma jeszcze informacji na temat stanowiska Rady Legislacyjnej do projektu nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), który przewiduje tę istotną zmianę dla tego typu spółek. Nie wiadomo też, czy opinia została formalnie przyjętaprzez radę. Niedawno pisaliśmy, że od jej uzyskania zależy dalszy tryb prac nad projektem ustawy nowelizującej wspomniane akty.

— W związku z tym aktualne pozostaje dotychczasowe stanowisko MF co do terminu wejścia w życie ustawy — wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów. Przypomina przy tym, że kilka dni temu wiceminister Maciej Grabowski zapowiedział skierowanie projektowanej nowelizacji do Sejmu w listopadzie (pisaliśmy o tym w „PB”).

— Dlatego nadal zakładamy, że może wejść w życie w 2013 r. — informuje Wiesława Dróżdż. Aby tak się stało, proces legislacyjny musiałby nabrać tempa ekspresowego. Zmian w podatkach dochodowych nie wprowadza się w trakcie roku, a te już uchwalone muszą być ogłoszone najpóźniej ostatniego dnia listopada.

Czas ucieka, a konstytucja nie pozwala nadać ustawom podatkowym trybu pilnego, który oznacza skrócenie prac w Sejmie i szybkie kierowanie ustawy dalej.

Z wyjaśnień uzyskanych w Sejmie wynika, że nie będzie łatwo uchwalić umawianą ustawę tak, aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2013 r., chyba że wszystkim by na tym zależało. W każdym razie nie ma jej nawet w planach prac dzisiejszych obrad rządu. W październiku Sejm zbierze się w przyszłym tygodniu. W listopadzie przewidziano dwa posiedzenia.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane