Czytasz dzięki

Dalszy ciąg dynamicznych zwyżek cen kukurydzy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.
opublikowano: 25-08-2020, 11:03

Notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych już od ponad dwóch tygodni wyraźnie rosną. Cena tego zboża w USA obecnie dotarła już do okolic 3,50 USD za buszel, co jest najwyższym poziomem od ponad sześciu tygodni. Dzisiejsza sesja otworzyła się zaś luką wzrostową.

Stronie popytowej na amerykańskim rynku kukurydzy sprzyjają obecnie dwie główne kwestie. Po pierwsze, inwestorzy liczą na duży popyt ze strony Chin na produkowane w USA zboże na fali uzgodnień związanych z porozumieniem pierwszej fazy – zwłaszcza po optymistycznych doniesieniach docierających na rynek po poniedziałkowej rozmowie telefonicznej przedstawicieli obu krajów.

Po drugie, wsparciem dla cen kukurydzy okazał się wczorajszy raport Departamentu Rolnictwa USA, dotyczący kondycji upraw zbóż w tym kraju. Według danych departamentu, na koniec poprzedniego tygodnia 64% kukurydzy uprawianej w USA było w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. To spadek o 5 pkt. procentowych w stosunku do tygodnia wcześniej oraz wynik o 3 pkt. proc. niższy niż wynosiły rynkowe oczekiwania. Dane te pokazują, że niedawne susze w USA wpłynęły na stan zbóż mocniej niż oczekiwano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ S.A.

Polecane