Dalszy ciąg wzrostów na Wall Street

opublikowano: 15-05-2019, 22:19

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,5 proc., a S&P500 zyskał 0,6 proc. Nasdaq kończył dzień zwyżką o 1,1 proc.

Kolejny dzień wzrostów na amerykańskich rynkach akcji. Kursy rosły dzięki sygnałom łagodzenia sporów handlowych przez USA. W środę najważniejsze były doniesienia Bloomberga o tym, że prezydent Donald Trump zamierza opóźnić nawet o sześć miesięcy podwyżkę ceł na samochody, aby nie antagonizować Europy i Japonii w sytuacji zaostrzenia sporu z Chinami. Jednocześnie pojawiły się informacje o bliskim porozumieniu handlowym USA z Kanadą i Meksykiem, a także o możliwej wizycie amerykańskiego sekretarza skarbu w Pekinie w celu kontynuacji negocjacji handlowych.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Początek środowej sesji nie zapowiadał jednak jej udanego finału. Powodem były słabe dane makro w USA, gdzie nieoczekiwanie spadły sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa. Wraz z wcześniejszymi doniesieniami o słabych danych w Chinach, a także informacjami o wzroście napięcia na Bliskim Wschodzie przełożyło się to na wzrost cen obligacji. Rentowność amerykańskich „dwulatek” spadała w środę do 15-miesięcznego minimum. Cenę ropy stymulowały rosnące obawy zakłócenia podaży surowca i Brent kończyła sesję najwyższym kursem od dwóch tygodni, a WTI od tygodnia.  

Na zamknięciu sesji rosło 8 z 11 głównych segmentów S&P500. Liderem był segment telekomunikacyjny (2,1 proc.), gdzie drożały akcje m.in. Alphabet (4 proc.) i Facebooka (3,6 proc.). Kolejne pod względem wzrostu były segmenty IT (1,0 proc.) i dostawców dóbr codziennego użytku (0,8 proc.). Najsłabsze i jedyne spadające segmenty w środę, to użyteczności publicznej (-0,1 proc.), materiałowy (-0,2 proc.) i finansowy (-0,5 proc.). Na zamknięciu drożało 66 proc. spółek z S&P500 i 26 z 30 ze średniej Dow Jones. Najmocniej wśród blue chipów rosły kursy spółek Visa (1,5 proc.), Pfizer i The Walt Disney (po 1,25 proc.). Najmocniej taniały akcje JP Morgan, Walmart (po -0,4 proc.) i 3M (-0,6 proc.).

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu