Dalszy ciąg zwyżek cen kukurydzy i soi

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 28-12-2021, 10:37
aktualizacja: 28-12-2021, 10:47

W ostatnich tygodniach notowania kukurydzy oraz soi konsekwentnie kierowały się w górę. Zwyżki dodatkowo przyspieszyły w drugiej połowie grudnia.

W rezultacie, cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych przekracza już wyraźnie poziom 6 USD za buszel – i obecnie wynosi około 6,15 USD za buszel. Jest tym samym najwyższa od około pół roku. Natomiast cena soi w USA znajduje się w rejonie 13,80 USD za buszel. To najwyższy poziom cen tego towaru od pięciu miesięcy.

Główną przyczyną zwyżek notowań kukurydzy oraz soi jest pogoda w Ameryce Południowej, na kluczowych terenach uprawy tych towarów rolnych. Najtrudniejsza sytuacja panuje w południowej Brazylii, gdzie brakuje deszczu, co z kolei przekłada się na niższe oczekiwania produkcji kukurydzy oraz soi. Niedostatek opadów jest obecnie najważniejszym czynnikiem wspierającym ceny obu towarów, więc dopiero jeśli pojawią się wyczekiwane deszcze, ceny kukurydzy i soi będą miały szansę na wyraźniejsze odreagowanie spadkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane