Dalszy spadek cen nieruchomości mieszkaniowych w Chinach

opublikowano: 15-12-2022, 08:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym w Chinach spadły w listopadzie czwarty miesiąc z rzędu w ujęciu miesięcznym i siódmy w ujęciu rocznym, informuje Reuters.

Ceny spadły o 0,2 proc. w listopadzie w porównaniu z październikiem, w którym spadek wynosił 0,3 proc., wynika z danych opublikowanych przez urząd statystyczny. W ujęciu rocznym ceny spadły o 1,6 proc., czyli tyle samo co w październiku.

Ceny nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym spadały o 1,6 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie. To już siódmy z rzędu ich spadek.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że sektor nieruchomości, niegdyś główny motor napędowy gospodarki Chin, doświadczył szeregu kryzysów w ostatnich latach. Aby znów go ożywić władze poleciły czterem dużym państwowym bankom wesprzeć deweloperów w spłacie zagranicznych długów, dowiedziała się nieoficjalnie agencja. Władze zdecydowały także w ostatnim czasie o odejściu od hamującej aktywność gospodarczą polityki „zero COVID”. Analitcy Nomury podwyższyli w związku z tym prognozę wzrostu gospodarczego Chin w przyszłym roku z 4,0 proc. do 4,8 proc. Ostrzegli jednocześnie, że „droga do pełnego otwarcia gospodarki Chin będzie bolesna i wyboista”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane