Damel sprzedaje zbędne nieruchomości zakładu

Dominika Malik
opublikowano: 09-05-2001, 00:00

Damel sprzedaje zbędne nieruchomości zakładu

Spółka Damel z Dąbrowy Górniczej liczy, że uzyska co najmniej 7,7 mln zł ze sprzedaży zbędnych nieruchomości. Zdobyte środki finansowe zarząd spółki chce przeznaczyć na spłatę kredytów konsumpcyjnych i doinwestowanie przedsiębiorstwa.

Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych Damel, dostawca maszyn i urządzeń głównie dla górnictwa, zamierza zmniejszyć powierzchnię gruntów nieprodukcyjnych z około 18 ha do 8,5 ha.

22 nieruchomości

Zarząd spółki wystawił na sprzedaż 22 nieruchomości wraz z drogą dojazdową, leżące na terenie przedsiębiorstwa, przy al. J. Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej. Zostały one wycenione na około 7,7 mln zł. Redukcja majątku jest elementem planu restrukturyzacyjnego, przyjętego przez spółkę w 1999 r. Oferowane do sprzedaży nieruchomości zajmują łącznie powierzchnię ponad 5,3 ha. W ich skład wchodzi pięć działek nie zabudowanych i 17 zagospodarowanych.

Środki finansowe, uzyskane ze sprzedaży spółka chce przeznaczyć głównie na spłatę kredytów konsumpcyjnych, zaciągniętych w latach 1994-1998. Pozwoli jej to starać się o kredyty inwestycyjne. Zarząd zamierza również doinwestować fabrykę.

— W 2001 r. planujemy zakup kilku maszyn, za łączną kwotę blisko 0,5 mln zł, oraz sprzętu informatycznego za ponad 300 tys. zł. Chcemy przeprowadzić również remonty naszych obiektów za około 250 tys. zł — wymienia Jerzy Suchoszek, prezes DFME Damel.

Utrzymanie płynności

W 2001 r. spółka będzie starała się utrzymać płynność finansową. Odzyskała ją w 2000 r., po trudnym dla niej finansowo 1999 r., kiedy zanotowała stratę około 5 mln zł.

— Odzyskaliśmy płynność finansową dzięki przyjęciu planu restrukturyzacyjnego i sprecyzowaniu kierunków funkcjonowania firmy oraz dzięki zwiększeniu aktywności na rynkach krajowym i zagranicznych — tłumaczy Jerzy Suchoszek.

DFME Damel została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa w lipcu 1999 r. W 2000 r. wydzielono z niej dwie spółki: Zakład Remontowo-Serwisowy oraz Eltrans, które zatrudniają około 50 osób. W tym czasie zmniejszono również zatrudnienie w fabryce. Po zwolnieniu 200 pracowników, pracuje tam obecnie 520 osób.

Maszyny i remonty

Damel produkuje około 60 różnych wyrobów, m.in. przeciwwybuchowe silniki elektryczne, separatory elektromagnetyczne, aparaturę sterowniczą, filtry elektromagnetyczne do instalacji wodnych w elektrowniach oraz wirowniki. Podstawowym asortymentem są silniki asynchroniczne dla górnictwa. Spółka wykonuje także remonty maszyn i urządzeń elektrycznych niskiego i wysokiego napięcia. Pozyskuje też odbiorców w branży energetycznej i ochrony środowiska. Wyroby eksportuje do Austrii, Rosji, Niemiec, Czech oraz Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Damel sprzedaje zbędne nieruchomości zakładu