Dane makro i Fed wymuszają spadki w USA

12-04-2007, 15:48

Zgodnie z przewidywaniami, od spadków rozpoczął się czwartkowy handel na amerykańskich giełdach. To pokłosie środowych komentarzy przedstawicieli Fed, które pod dużym znakiem zapytania postawiły możliwość obniżki stóp procentowych w USA. Dodatkowo stronę podażową wspierają najnowsze dane makro.

Liczba tzw. nowych bezrobotnych zwiększyła się znacznie bardziej niż zakładali to ekonomiści. Również wyższa była liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku. To sugerowałoby na pogorszenie koniunktury na rynku pracy, co może być następstwem zbyt dużego schłodzenia gospodarki.

Optymizmem nie napawają także dane o wzroście cen w marcu. O ile w przypadku cen eksportowych ich wzrost pokrył się z szacunkami analityków, o tyle zdecydowanie gorzej wygląda to w przypadku wzrostu cen importu. Specjaliści zakładali ich wzrost o 0,6 proc. podczas gdy faktycznie zwiększyły się aż o 1,7 proc.

Wśród silnie przecenianych walorów znalazły się papiery Research in Motion. Producent popularnego komputerka przenośnego Blackberry nie miał udanego kwartału notując spadek sprzedaży.

Natomiast dzięki blisko 70-proc. wzrostowi zysku rośnie kurs akcji Genetech, jednego z potentatów rynku farmaceutycznego. Firma dodatkowo ucieszyła posiadaczy swoich walorów publikując optymistyczną prognozę na rok bieżący. Zakłada ona wzrost zysku o kolejne 25-30 proc. Specjalizująca się w farmaceutykach spółkach posiada w swoim portfolio 10 leków, z których trzy generują sprzedaż rzędu 1 mld USD. Spółka z San Francisco cieszy się ogromną popularnością wśród inwestorów. Kurs jej akcji rośnie niemal nieprzerwanie od trzech lat, zaś ich wartość w każdym kwartale zwiększa się "dwucyfrowo".
WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Dane makro i Fed wymuszają spadki w USA