Czytasz dzięki

Dane makro i prognozy spółek wywołały przecenę w USA

(Marek Druś)
opublikowano: 16-08-2005, 17:02

Na giełdach w USA przewagę ma podaż. Rozczarowanie wywołały słabsze niż oczekiwano dane makro, przede wszystkim dane o inflacji, a także redukcje prognoz wyników liczących się spółek.

Na giełdach w USA przewagę ma podaż. Rozczarowanie wywołały słabsze niż oczekiwano dane makro, przede wszystkim dane o inflacji, a także redukcje prognoz wyników liczących się spółek.

Inflacja cen detalicznych wyniosła w lipcu 0,5 proc. m/m. To największy jej wzrost od trzech miesięcy. Ekonomiści prognozowali 0,4 proc. inflację. W ujęciu bazowym inflacja wzrosła tylko o 0,1 proc. Tymczasem niższy niż oczekiwano okazał się wzrost produkcji przemysłowej w lipcu. Wyniósł 0,1 proc. Ekonomiści prognozowali 0,5 proc. Jedynym pozytywnym sygnałem jest wiadomość o największej od 21 lat liczbie wydanych pozwoleń na budowę domów w lipcu.

Nastroje popsuły spółki przedstawiając gorsze niż oczekiwał rynek prognozy wyników. Jedną z nich jest Wal-Mart, który mimo dobrych wyników drugiego kwartału jest najmocniej przecenionym blue chipem notowanych w ramach średniej Dow Jones. Tak samo dzieje się w przypadku Deere. Największy na świecie producent maszyn rolniczych dodatkowo nie osiągnął dobrych wyników w minionym kwartale. W tym samym niechlubnym gronie znalazł się Gateway, niegdyś największy amerykański producent komputerów osobistych.

Umiarkowanie tanieją akcje Hewlett-Packard. Producent komputerów i drukarek jako ostatni blue chip ze średniej Dow Jones przedstawi kwartalne wyniki. Stanie się to po wtorkowej sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane