Dane makro poprawiły kursy

Marek Druś
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Europejskie giełdy rozpoczęły środowe sesje od spadków, co było skutkiem dużych zniżek, do których doszło dzień wcześniej na rynkach amerykańskich. Nastroje dość szybko zaczęły się jednak poprawiać. Zdecydowały o tym dane makro. Sprzedaż detaliczna w Niemczech wzrosła w kwietniu mocniej niż oczekiwano. Wcześniej przez dwa miesiące spadała. Największa europejska gospodarka odnotowała także spadek bezrobocia. Pozytywnym sygnałem był wzrost wskaźnika nastrojów w Eurolandzie do najwyższego poziomu od pięciu lat. Zwyżki indeksów na początku handlu w USA podtrzymały dobre nastroje.

Dużym popytem cieszyły się akcje spółek telekomunikacyjnych, m.in. France Telecom, Deutsche Telekom i Vodafone. Inwestorzy korzystali z niskich cen ich akcji. Indeks branży telekomunikacyjnej stracił od początku roku 3 proc., więcej niż cały rynek. Drożały akcje spółek ubezpieczeniowych, m.in. lidera branży Allianza. Wśród spółek finansowych wyraźnie wzrósł kurs Barclays, trzeciego banku brytyjskiego. Akcje trzeciej w Belgii Dexii umiarkowanie staniały po ogłoszeniu, że wyda ona na akcje tureckiego Denizbanku prawie 2,5 mld USD. O kilkanaście procent zdrożały akcje Oester- reichische Post. Austriacka poczta zadebiutowała w środę na giełdzie w Wiedniu.

W USA sesje rozpoczęły się wzrostami. Inwestorzy byli jednak wstrzemięźliwi, czekali na ujawnienie stenogramu z ostatniego posiedzenia FOMC (komitetu sterującego polityką monetarną USA). Rekordowo drożały akcje NRG. Drugi producent energii w Teksasie otrzymał ofertę przejęcia za prawie 8 mld USD. Dzięki ofercie przejęcia drożały również akcje Andrew, producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane