Dane nie napawają optymizmem

Rozmawiał: Marek Wierciszewski
opublikowano: 26-08-2014, 00:00

3 PYTANIA DO… MICHAŁA SOPIELA, ANALITYKA DM BZ WBK

1. Jakie widzi pan główne zagrożenia dla koniunktury giełdowej?

W najbliższych miesiącach istotny z punktu widzenia inwestorów będzie rozwój sytuacji makro. Dane o produkcji przemysłowej w Polsce za lipiec nie napawają optymizmem, a w kolejnych miesiącach wpływ na dynamikę wzrostu w Europie Zachodniej i Polsce będą już miały nałożone przez Rosję sankcje. Dlatego dalsze trwanie kryzysu na Ukrainie i ewentualne zaostrzenie wzajemnych sankcji to istotny czynnik ryzyka.

2. Jaki wpływ na rynek będzie miała reforma OFE?

Sytuacja nie jest może idealna, choć i tak dużo lepsza, niż oczekiwano. Liczba zapisanych do funduszy przekroczyła nasze oczekiwania. Wciąż nie mamy jednak danych, jak zmieni się wartość przekazywanych do OFE składek [ZUS poda je w najbliższy piątek — red.]. Nasze szacunki wskazują, że w najbliższych latach składki oraz otrzymywane ze spółek dywidendy wystarczą funduszom, by pokryć z nawiązką odpływy z tytułu suwaka.

3. Który segment rynku ma najlepsze perspektywy?

OFE będą preferowały płynne spółki, a to oznacza, że w dłuższymhoryzoncie czasowym powinny się one zachowywać lepiej od reszty rynku. Fundusze będą musiały dostosować strategię inwestycyjną do nowych warunków działania — zmieniających się limitów alokacji aktywów w papiery wartościowe oraz zaangażowania na rynkach zagranicznych. W krótkim i średnim terminie zasadne wydaje się zwiększanie zaangażowania przez OFE w płynne aktywa zabezpieczające, m.in. przed niedopasowaniem struktury terminowej transferów do ZUS z napływami z tytułu składek lub dywidend.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał: Marek Wierciszewski

Polecane