Dane o inflacji kluczowe dla złotego

Marcin R. Kiepas
opublikowano: 13-05-2011, 12:30
Obserwuj w MójPB:

Złoty w piątek lekko zyskuje do dolara i  traci w relacji do wspólnej waluty, reagując na wzrost notowań EUR/USD i  obserwowaną na rynkach europejskich poprawę nastrojów, do czego wydatnie przyczyniły się optymistyczne dane nt. wzrostu gospodarczego dla największych gospodarek Unii Europejskiej i całej Strefy Euro. O godzinie 12:11 kurs USD/PLN testował poziom 2,7346 zł, a EUR/PLN 3,9104 zł. W czwartek na koniec dnia było to odpowiednio 2,7405 zł i 3,9053 zł.

Wydarzeniem dnia na rynkach będzie publikacja kwietniowych danych nt. inflacji konsumenckiej w USA. Szacuje się, że przyspieszy ona do 3,1% R/R z 2,7% R/R miesiąc wcześniej. Jednocześnie inflacja bazowa wzrośnie do 1,3% R/R z 1,2% R/R.

Na rodzimym rynku wydarzeniem będzie natomiast publikacja analogicznych danych z Polski. Główny Urząd Statystyczny opublikuje je o godzinie 14:00. W kwietniu prognozowany jest wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych do 4,4% R/R z 4,3% R/R w marcu. Wyższa od prognoz inflacja, co wydaje się być dość prawdopodobnym scenariuszem, w połączeniu ze środową podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, wzmocni oczekiwania na kolejne podwyżki. To zaś prosta droga do umocnienia złotego.

Sytuacja techniczna na wykresie USD/PLN, gdzie pojawiają się pierwsze sygnały zakończenia wzrostowej korekty, wskazuje na rosnące prawdopodobieństwo umocnienia złotego w relacji do dolara. Stabilizacja notowań na poziomach z ostatnich dni, to natomiast scenariusz bazowy dla EUR/PLN.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane