Dane o inflacji w XII argumentem za obniżką stóp-RPP

BRE BANK Spółka Akcyjna
15-01-2001, 16:49

WARSZAWA (Reuters) - Grudniowy spadek inflacji stanowi argument przemawiający za obniżeniem stóp procentowych. Na razie jest jednak za wcześnie, aby powiedzieć, czy i kiedy redukcja może nastąpić, stwierdził w poniedziałek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

"Dane na temat grudniowej inflacji są bardzo dobre. Pokazują, że inflacja traci siłę" - powiedział Reuterowi Grzegorz Wójtowicz.

"Te dane są jednym z argumentów za obniżką stóp, ale nie głównym. Najważniejsza jest realizacja średnioterminowego celu inflacyjnego" - dodał.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja miesiąc do miesiąca wyniosła w grudniu 2000 roku 0,2 procent wobec 0,4 w listopadzie, co przyczyniło się do spadku inflacji rok do roku do 8,5 procent.

Posiedzenie Rady odbędzie się w przyszły poniedziałek, ale analitycy wątpią, czy przed marcem zostanie podjęta decyzja o redukcji stóp.

RPP w ramach średnioterminowego celu inflacyjnego chce obniżenia inflacji liczonej rok do roku do 6-8 procent w grudniu 2001 roku i czterech procent w 2003 roku.

((Marcin Grajewski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BRE BANK Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o inflacji w XII argumentem za obniżką stóp-RPP