Dane o przemyśle poprawiły w piątek nastroje na Wall Street

Paweł Kubisiak
05-05-2003, 07:55

Lepsze od oczekiwań informacje o amerykańskim przemyśle i dobre wyniki spółek zdecydowanie poprawiły kiepskie nastroje na Wall Street, wywołane słabymi danymi z rynku pracy. Amerykańskie indeksy już po pierwszej godzinie sesji odrobiły straty z otwarcia i w drugiej części notowań umocniły się na plusie. Na zamknięciu Dow Jones zarobił 1,52 proc., Nasdaq zyskał 2,06 proc., a S&P wzrósł o 1,5 proc. W ciągu minionego tygodnia Dow Jones zyskał 3,31 proc., a Nasdaq 4,76 proc.

Sesje rozpoczęły się od spadków, gdyż Departament Pracy podał, że w kwietniu po raz trzeci z rzędu w amerykańskiej gospodarce ubywało miejsc pracy, a stopa bezrobocia osiągnęła poziom najwyższy od czterech miesięcy. Jednak chwilę później Departament Handlu poinformował, że zamówienia w przemyśle USA wzrosły w marcu o 2,2 proc., znacznie mocniej niż oczekiwali ekonomiści, którzy oczekiwali wzrostu o 1,2 proc. Marcowy wzrost był najwyższy od lipca 2002 roku.

Dobrym informacjom o produkcji przemysłowej towarzyszyły w piątek lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Dodatkowo nastroje poprawili analitycy Merrill Lynch, którzy podnieśli rekomendacje do KUPUJ dla amerykańskich przewoźników lotniczych Continental i Delta.

W sektorze technologicznym wzrostom przewodził producent chipów Cypress Semiconductor, który zyskał 13 proc. po publikacji dobrych wyników. Popyt objął większość akcji technologicznych blue chipów - rosły papiery AMD, Sun Microsystems, Intela, Cisco, Yahoo oraz Applied Materials.

Przeszło 5 proc. wzrosła wycena koncernu lotniczego Boeing. Amerykański koncern podał, że planuje wydzierżawić U.S. Air Force samoloty serii 767 za kwotę 2,8 mld dolarów.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o przemyśle poprawiły w piątek nastroje na Wall Street