Dane o sprzedaży detalicznej w USA poprawiły nastroje

Noble Securities
opublikowano: 15-11-2010, 17:57

Dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz zaskakujące przyspieszenie japońskiej gospodarki w III kw. 2010 r. pomogły w poniedziałek zredukować wpływ negatywnych wiadomości ze strefy euro na ceny akcji.

Kilka minut po publikacji październikowych danych o kondycji amerykańskich konsumentów, kontrakty terminowe na główne indeksy rynku akcji w USA sugerowały na negatywne otwarcie notowań, chociaż w tym czasie na europejskich rynkach obserwowaliśmy wzrosty, a sprzedaż detaliczna przewyższyła oczekiwania ekonomistów. Szybszy wzrost wydatków gospodarstw domowych (1,2 proc., wobec oczekiwań na poziomie 0,7 proc. m/m) wynikał przede wszystkim z ożywienia popytu na samochody oraz materiały budowlane. Październik był czwartym z rzędu miesiącem, w którym wzrosła sprzedaż detaliczna w USA i warto przy tej okazji odnotować, że po odbiciu od dołka recesji o ponad 11 proc., do osiągnięcia poziomów sprzed kryzysu wydatkom Amerykanów pozostało mniej niż 2 proc.

Intuicja podpowiada, że inwestorzy powinni zareagować na dzisiejszą publikację danych z USA z umiarkowanym optymizmem i pierwsze minuty po rozpoczęciu sesji rzeczywiście przyniosły niewielkie odbicie na Wall Street. Później powrót indeksów na coraz wyższe poziomy stawał się trudniejszy i kiedy na GPW zawierano ostatnie transakcje, za oceanem S&P500 już tylko symbolicznie zyskiwał na wartości. Na naszym rynku dane o inflacji konsumenckiej (wzrost o 2,8 proc. r/r, oczekiwano +2,9 proc. r/r) potwierdziły, że ceny w październiku, podobnie jak szacowali ekonomiści, rosły dużo szybciej niż przed miesiącem.

WIG20 zakończył pierwszą w tym tygodniu sesję wzrostem o spadkiem o 0,7 proc. Spośród dużych spółek najlepiej radził sobie Cyfrowy Polsat (+3,2 proc.), który poinformował inwestorów o planowanym przejęciu 100 proc. pakietu akcji Telewizji Polsat, a po przeciwnej stronie znalazły się akcje PZU, które przy bardzo wysokich obrotach przekraczających 0,5 mld PLN potaniały o ponad 2 proc. Na rynku walutowym złoty umocnił się minimalnie względem euro i franka, a dolar nieznacznie podrożał (do 2,88 PLN).

Ważne wiadomości napływające w ciągu weekendu i podczas poniedziałkowej sesji dotyczyły nie tylko podbramkowej sytuacji Irlandii. Ponaglana przez Komisję Europejską Grecja zaktualizowała dane o wysokości deficytu budżetowego w 2009 r. Okazało się, że zadłużenie w relacji do PKB wyniosło 15,4 proc., czyli było o prawie dwa punkty procentowe wyższe niż pierwotnie podawał grecki urząd statystyczny (13,6 proc.). Jednocześnie minister finansów Grecji zmienił prognozę deficytu na 2010 r. z 7,9 proc. do 9,4 proc. PKB, lecz od razu podkreślił, że zmniejszenie dziury budżetowej o 6 pkt. proc. w ciągu roku jest odzwierciedleniem głębokiej reformy finansów publicznych.

Łukasz Wróbel, Noble Securities

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Noble Securities

Polecane