Dane o wydobyciu osłabiły wycenę BP

Marek Druś
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

Najbardziej przecenionym blue chipem, notowanym na giełdzie w Londynie, był we wtorek BP, drugi pod względem wartości rynkowej europejski koncern naftowy. Brytyjska spółka poinformowała o szóstym z kolei kwartalnym spadku wydobycia ropy i jej ekwiwalentu. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku spadło ono o 5 proc. do 3,82 mln baryłek dziennie.

Powodem zmniejszenia produkcji były m.in. kłopoty z nieszczelnym ropociągiem na Alasce, a także problemy z instalacjami wydobywczymi w Zatoce Meksykańskiej. Po raz ostatni brytyjski koncern naftowy informował o wzroście wydobycia w drugim kwartale 2005 r.

Wstępne wyniki całego roku wskazują, że BP osiągnął średnie dzienne wydobycie na poziomie 3,92 mln baryłek ropy i jej ekwiwalentu. To wynik o 2,3 proc. niższy od osiągniętego w 2005 r.

Spółce nie udało się zrealizować prognozy, która szacowała wydobycie w 2006 r. na 4,1-4,2 mln baryłek dziennie. Choć cena ropy w ubiegłym roku biła rekordy, akcje BP staniały o ponad 8 proc. To najgorszy wynik od 2002 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy