Dane pozafinansowe podnoszą transparentność spółek - konferencja SEG

PAP
opublikowano: 15-11-2012, 08:30

Raportowanie danych pozafinansowych podnosi transparentność spółek giełdowych, czy również ich wartość dla inwestorów i wycenę? - Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych przedstawiło w środę ranking spółek najlepiej raportujących dane ESG.

Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, GES oraz Accreo Taxand.

"Celem projektu jest podniesienie transparentności spółek giełdowych notowanych na GPW. To edukacyjne przedsięwzięcie ma za zadanie przygotować emitentów oraz podmioty finansowe na możliwe zmiany legislacyjne oraz nadchodzące trendy rynkowe w zakresie raportowania danych pozafinansowych" – powiedział na środowej konferencji Mirosław Kachniewski, prezes SEG.

Z badania wynika, że 72,9 proc. spółek giełdowych nie publikuje żadnych informacji związanych ze środowiskiem, a 77 proc. nie informuje rynku na temat odpowiedzialności społecznej. Informacje związane z ładem korporacyjnym publikuje 98,8 proc. spółek.

"Biorąc pod uwagę wartości maksymalne najlepiej z ujawnianiem danych ESG radzą sobie spółki zagraniczne. Jeżeli za punkt odniesienia weźmiemy średnie arytmetyczne ocen i mediany najlepiej wypadają polskie spółki należące do kategorii indeksów WIG20 i mWIG40. Na rynku głównym najlepiej wypadł sektor energetyczny (Energy), w którym 77,8 proc. spółek publikuje informacje związane z ochroną środowiska, kolejne 77,8 proc. publikuje informacje dotyczące własnej odpowiedzialności społecznej, a wszystkie spółki publikują dane potrzebne do wykonania analizy zagadnień ładu korporacyjnego" - wynika z badania.

Spośród zbadanych 831 spółek 606 nie publikuje żadnej informacji o środowisku, co może przyczynić się do obniżenia ich wartości w oczach inwestorów. Zdaniem Piotra Kaźmierkiewicza, analityka CDM Pekao SA, spółki raportujące istotne dane na temat środowiska, cechowały najlepsze parametry finansowe na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Marcin Pitura, dyrektor zarządzający GES w Polsce poinformował, że w badaniu najwięcej pozytywnych ocen otrzymały spółki za informacje wykorzystywane przy analizie ładu korporacyjnego.

Z badania wynika, że część spółek raportuje dane pozafinansowe mimo braku zainteresowania samych inwestorów. Robią to, aby edukować analityków, a w ten sposób budować swoją lepszą pozycję rynkową. "Jednak aby dane ESG rzeczywiście były dostrzegane jako cenotwórcze przez inwestorów, spółki powinny przede wszystkim zarządzać nimi w sposób strategiczny, wzmacniając działaniami na poziomie operacyjnym oraz dobrą komunikacją wspartą nowymi rozwiązaniami narzędziowymi. Takie podejście może skutkować lepszą pozycją rynkową" - uważają autorzy badania.

Według Kaźmierkiewicza w zmiennych warunkach rynkowych spółki ujawniające istotne dane pozafinansowe pozytywnie wyróżniały się zarówno na tle pozostałych spółek z sektora jak i całego rynku. "Należy podkreślić, że spółki które prowadziły rozszerzony dialog z interesariuszami były nagradzane przez uczestników rynku kapitałowego większym zaufaniem, które przekładało się na ograniczone wahania kursów akcji tychże podmiotów" - uważa analityk CDM Pekao SA.

"(...) wśród rodzimych analityków nie jest tak oczywiste, że uwzględnianie danych ESG przyczynia się do lepszej wyceny spółek i minimalizacji ryzyka inwestycyjnego. Potwierdzają to najnowsze dane Europejskiego Forum ds. Zrównoważonego Inwestowania Eurosif (European Sustainable Investment Forum) wskazujące, że wartość wszystkich funduszy w Europie, stosujących przynajmniej jedną ze strategii odpowiedzialnego inwestowania, wyniosła w 2011 roku prawie 7 bln euro" – powiedział Robert Sroka, szef projektów CSR w Accreo Taxand.

"Spółki o wysokim poziomie raportowania wykazywały nie tylko pożądaną relację potencjalnej stopy zwrotu do ryzyka, ale również wysoką rentowność nawet w latach obejmujących kryzys finansowy. To spostrzeżenie powinno stanowić zachętę do uwzględniania danych ESG w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, szczególnie dla inwestorów o długim horyzoncie inwestycyjnym np. zarządzających funduszami inwestycyjnymi lub emerytalnymi" - wynika z badania.

Szczegółowe wyniki i wnioski z badania oraz publikacja Budowanie wartości spółki poprzez raportowanie danych pozafinansowych ESG są dostępne na stronach internetowych www.seg.org.pl , http://www.taxand.pl/4267pl_wplyw,ujawniania,danych,pozafinansowych,na,wartosc,spolki,gieldowej.html

Analiza poziomu raportowania danych pozafinansowych przeprowadzona została na próbie 831 spółek i obejmowała spółki notowane na rynku regulowanym na GPW w Warszawie oraz spółki z rynku NewConnect. Metoda to GES Risk Rating oparta na międzynarodowych normach dotyczących zrównoważonego rozwoju, korupcji oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w połączeniu z Zasadami Odpowiedzialnego Inwestowania. Metodą GES Risk Rating analizowanych jest ponad 5.000 spółek na świecie.

Patronat nad projektem objęły: Ministerstwo Skarbu Państwa w ramach programu Akcjonariat Obywatelski, Komisja Nadzoru Finansowego oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Patronem medialnym konferencji jest Polska Agencja Prasowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dane pozafinansowe podnoszą transparentność spółek - konferencja SEG