Czytasz dzięki

Dane z Chin napawają optymizmem

opublikowano: 30-06-2020, 06:17

Opublikowane we wtorek nad ranem dane dotyczące aktywności chińskich sektorów przemysłowego i usługowego sugerują postępującą poprawę w tamtejszej gospodarce. W przypadku tego pierwszego odczyt był lepszy niż oczekiwani ekonomiści. informuje Reuters.

Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w czerwcu 2020 r. do poziomu 50,9 pkt z 50,6 pkt w maju. To najwyższy odczyt indeksu od trzech miesięcy. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała spowolnienie rozwoju sektora do 50,4 pkt. 

Chiny, produkcja, gospodarka
Zobacz więcej

Chiny, produkcja, gospodarka fot. Bloomberg

Poprawa była możliwa dzięki zniesieniu restrykcji związanych z lockdownem gospodarki i zwiększeniem inwestycji zarówno rządowych, jak i prywatnych. Eksperci podkreślają jednak, że słaby globalny popyt będzie nadal ograniczał tempo ożywienia. 

Z kolei wskaźnik PMI dla sektora usług w Państwie Środka odnotował największy wzrost od listopada 2019 r. W czerwcu podskoczył do 54,4 pkt z 53,6 pkt w maju, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne i Federację Logistyki i Zakupów.

Tempo ożywienia w tym segmencie wskazuje , że zaufanie konsumentów szybko wraca do normy, nawet gdy obserwuje się zwiększoną liczbę nowych infekcji koronawirusem.

Warto jednak zaznaczyć, że chiński sektor usług, w skład którego wchodzi wiele mniejszych prywatnych firm, wolniej wychodzi z kryzysu zdrowotnego niż produkcyjny, borykając się z dużymi utratami miejsc pracy, obniżkami płac i obawami przed drugą falą infekcji.

Oficjalny czerwcowy wskaźnik PMI, który obejmuje zarówno działalność produkcyjną, jak i usługową, wzrósł z 53,4 pkt w maju do 54,2 pkt w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane