Dane z Eurolandu osłabią wspólną walutę

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 22-04-2013, 09:23

Od rana wspólna waluta traci na wartości. Obecnie kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3050. Uważamy, że w tym tygodniu, na fali rozczarowujących danych z Eurolandu (PMI i Ifo) euro tracić będzie na wartości.

Notowania polskiej waluty wobec euro utrzymują trend boczny rozpoczęty w pierwszej połowie kwietnia. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na 4,10, a USD/PLN na 3,14.

Osiemdziesięcio siedmio letni Giorgio Napolitano (po pięciu głosowaniach, które nie przyniosły rozstrzygnięcia) został ponownie wybrany na prezydenta Włoch. Tym samym pierwszy raz w historii tego kraju doszło do reelekcji. Niemniej jednak komentatorzy włoskiej sceny politycznej nie mają złudzeń, że jest to jedynie rozstrzygnięcie tymczasowe. Wobec przedłużającego się impasu w stworzeniu koalicji rządowej, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpisanie nowych wyborów parlamentarnych (jeżeli Napolitano ogłosi je do końca miesiąca, będą mogły odbyć się już w czerwcu), a następnie, po sformułowaniu rządu rezygnacja prezydenta ze stanowiska. Kwestia nowych wyborów powinna rozstrzygnąć się w najbliższych dniach i zależna będzie od powodzenia zawiązania szerokiej centrolewicowej koalicji. Choć sytuacja na włoskiej scenie politycznej w dłuższym terminie pozostaje nierozwiązana, wybór nowego prezydenta jest informacją pozytywna dla wspólnej waluty. Zwiększa on bowiem prawdopodobieństwo stworzenia centrolewicowej koalicji (już w tym miesiącu lub dopiero po nowych wyborach).

USA: sprzedaż domów oraz wystąpienie członka Fed
Z ważniejszych danych makro, dziś poznamy jedynie sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych w marcu (16:00, konsensus: wzrost z 4,98 do 5,01 mln). Po tym jak w styczniu indeks podpisanych umów kupna domów wzrósł o 3,8 proc m/m, w lutym spadł nieznacznie o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca. Podpisane umowy kupna domów zamieniają się w faktyczną sprzedaż średnio w okresie jednego- dwóch miesięcy, tym samym w danych za marzec możemy spodziewać się wzrostu sprzedaży. Większy wpływ na rynek mogą mieć słowa prezydenta NY Fed Williama Dudleya (14:30), który po ostatnich słabych danych z USA w łagodnym tonie może wypowiedzieć się na temat przyszłości QE3, co z kolei powinno przełożyć się na osłabienie dolara.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane