Dane z USA zmieniają perspektywy dolara

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 09-08-2021, 10:12

Wydawało się, że czekają nas bardzo nudne kolejne tygodnie oraz brak zmian perspektyw pod względem polityki monetarnej. Sytuacja została jednak zmącona poprzez publikacje świetnych danych z amerykańskiego rynku pracy, których w zasadzie nikt się nie spodziewał. Czy Fed został tym samym zmuszony do wcześniejszych zmian?

Zmiana zatrudnienia w USA wyniosła 943 tys. przy oczekiwaniu na poziomie 870 tys. oraz przy poprzednim poziomie 850 tys. Nie wydaje się, wobec tego, żebyśmy mieli faktycznie jakoś ogromne pozytywne zaskoczenie. Warto pamiętać, że dane ADP, które stanowiły ważną prognozę dla piątkowych danych, pokazały odczyt rzędu 330 tys. Wiele głosów mówiło również, że Amerykanie wciąż nie chcą powrotu do pracy, ze względu na zagrożenie koronawirusem oraz chęć utrzymania dodatkowych świadczeń, które kończą się definitywnie w całych Stanach Zjednoczonych z początkiem września.

To jednak nie koniec dobrych wieści z perspektywy amerykańskiego dolara oraz całej gospodarki. Stopa bezrobocia zalicza ogromny spadek do 5,4% z poziomu 5,9%, a płace rosną w tempie 4,0% r/r przy oczekiwaniu na poziomie 3,9% r/r. Te wszystkie czynniki razem wzięte mówią o dobrej sytuacji rynku pracy z perspektywy powrotu gospodarki na stabilny, długoterminowy tor wzrostowy. Z drugiej jednak strony, dane sugerują, że inflacja może utrzymać się na dłuższy czas na wysokim poziomie. Większa ilość zatrudnionych to teoretycznie więcej pieniędzy do wydania. Nawet jeśli na rynek pracy powracają osoby z niższymi płacami, to jednak pod względem agregatu popytowego, powinniśmy zauważyć dalszą presję na ceny.

To wszystko powoduje, że rynek mocno uważa, że Fed nie jest w stanie ignorować już tych danych. Zresztą, już od kilku tygodni niektórzy bankierzy w USA zmienili retorykę i nawołują do rozpoczęcia taperingu programu QE, czyli jego ograniczania, jednocześnie wskazując, że widzą szanse na szybsze podwyżki stóp procentowych. Rynek wycenia, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp na grudzień 2022 to 35%. Jest to jeszcze relatywnie mało, ale jest to ogromna zmiana w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy.

Teoretyczna komunikacja zmian mogłaby nastąpić w Jackson Hole, na sympozjum ekonomicznym Fedu pod koniec sierpnia. Niemniej, Powell jest znany z tego, że nie chce pochopnie decydować się na większe zmiany. Być może szef banku centralnego będzie chciał poczekać na kolejne dane z rynku pracy lub przynajmniej na dane inflacyjne, dlatego nie wykluczone, że rynek będzie się nastawiał na jakąś komunikację zmian dopiero we wrześniu, podczas publikacji prognoz gospodarczych.

Ze względu na rynkową presję, EURUSD znacząco stracił w piątek i para notowana była dzisiaj najniżej od kwietnia w okolicach 1,1750. Mocny dolar oraz niska płynność przez brak sesji w Japonii wpłynął na dalszą wyprzedaż złota, które sięgnęło dzisiaj poziomów poniżej 1700 dolarów za uncję! W całym tym zamieszaniu z zeszłego tygodnia złoty stracił, ale EURPLN utrzymuje się poniżej poziomu 4,5700.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane