Danieli nie zrezygnuje z HK

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 14-11-2000, 00:00

Danieli nie zrezygnuje z HK

Danieli, włoski dostawca maszyn hutniczych, nie zamierza iść śladem Corusa i podtrzymuje plany inwestycji w jedną ze spółek Huty Katowice. Przedstawiciele koncernu liczą jednak na państwową pomoc dla huty i dalsze kredytowanie stalowych przedsięwzięć przez banki.

Wycofanie się Corusa, brytyjsko- -holenderskiego koncernu stalowego, z planów zainwestowania w HK Long nakręciło spiralę spekulacji dotyczących scenariusza planowanej prywatyzacji drugiej z wydzielonych w Hucie Katowice spółek — HK ZOWB. W branży zaczęto podejrzewać, że włoski Danieli, który zamierzał wesprzeć inwestycje w linię zintegrowanego odlewania i walcowania na gorąco, zmieni swoje zamiary.

Włoska obietnica

Roberto Borsi, przedstawiciel Danieli, zaprzecza jednak jakoby koncern miał zmienić plany. Zapewnia, że Włosi nadal chcą uczestniczyć w prywatyzacji HK ZOWB. Koncern czeka jednak na budżetowe gwarancje dla inwestycji. Huta Katowice złożyła w tej sprawie wniosek dwa tygodnie temu. Decyzję musi podjąć Rada Ministrów. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zajmie się nią KERM.

Roberto Borsi ma także nadzieję, że pomyślnie zakończą się negocjacje HK z resortami skarbu i gospodarki — dotyczące dokapitalizowania firmy oraz z bankami, które mogą wypowiedzieć hucie umowę kredytową — zawartą 2 lata temu, a opiewającą na 400 mln zł.

Spłata inwestycji

Wydawać by się mogło, że Włosi nie powinni obawiać się obecnej sytuacji w Hucie Katowice. W przeciwieństwie do Corusa, wchodzą bowiem do spółki, która nie jest obciążona długami. A w planach Danieli jest inwestycja typu „green field“.

Budowa ZOWB ma kosztować w sumie 644 mln USD (2,93 mld zł). Kapitał spółki sięgnie w przyszłym roku 16 mln USD (72,9 mln zł) — HK wyłoży z własnych środków 3 mln USD, Danieli — 1 mln USD. Reszta kwoty to pożyczka Włochów dla huty. Natomiast 85 proc. inwestycji ma być finansowane z kredytów organizowanych przez Greenwich Nat West Bank. Pierwszy etap budowy ma zakończyć się w 2002 r., drugi — w 2004 roku. Do tego czasu jednak HK nie będzie w stanie dotrwać bez wsparcia budżetu i banków. Po zakończeniu inwestycji HK zacznie spłacać Danieli i w efekcie stanie się jedynym akcjonariuszem HK ZOWB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Danieli nie zrezygnuje z HK