Danske Bank: złoty się umocni

Thomas Harr, analityk Danske Banku spodziewa się umocnienia złotego do 4,05 za euro w perspektywie 12 miesięcy. Obecnie euro notowane jest po 4,12 zł.

- Nabraliśmy większego optymizmy co do perspektyw polskiej gospodarki, przede wszystkim w związku ze znaczącą poprawą perspektyw eurolandu. Więc, choć spodziewamy się niższego wzrostu PKB w 2015 niż w 2014 roku, oczekujemy jego przyspieszenia w miarę upływu roku i w 2016 – napisał Harr w raporcie.
 
Jego zdaniem, inflacja w Polsce utrzyma się znacząco poniżej celu NBP, wynoszącego 2,5 proc., a przez najbliższe miesiące będziemy mieli do czynienia z deflacją.

- W miarę umocnienia złotego pojawi się przestrzeń do dalszych obniżek stóp. Jednak spodziewane przyspieszenie wzrostu w Polsce będzie zmniejszało poczucie pilności kolejnych obniżek stóp – napisał Harr. - Złoty osłabł ostatnio po okresie aprecjacji. W wyniku tego podnieśliśmy umiarkowanie naszą prognozę miesięczną, trzymiesięczną i sześciomiesięczną. Patrząc w przyszłość, spodziewalibyśmy się powrotu trendu aprecjacyjnego w nadchodzących miesiącach – dodał.
 
Anality Danske Banku uważa, że złotemu sprzyja zarówno lekka poprawa perspektywy wzrostu gospodarczego jak i kontynuacja programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny.

- Mocne fundamenty wspierają umocnienie złotego – napisał.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, fxstreet.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Danske Bank: złoty się umocni