Danuta Waniek chce stworzyć KRRiT-bis - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 07:47

Apolityczną instytucję zajmującą się ładem medialnym w Polsce, finansowaną z funduszy Unii Europejskiej, chciałaby powołać była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Danuta Waniek - informuje "Życie Warszawy".

Apolityczną instytucję zajmującą się ładem medialnym w Polsce, finansowaną z funduszy Unii Europejskiej, chciałaby powołać była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Danuta Waniek - informuje "Życie Warszawy".

Dziennik przypomina, że Waniek to wieloletnia prominentna działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Sama uważa się jednak za niezależnego eksperta, którego wiedza i doświadczenie mogą teraz pójść na marne.

"Myślę o powołaniu niezależnej, pozarządowej instytucji, takiej KRRiT-bis, bo obecna została zdominowana przez jedną opcję polityczną i nie można oczekiwać, że będzie się wywiązywać rzetelnie ze swoich zadań" - zdradza dziennikowi Waniek.

"Oni (PiS) zrobili wszystko, by móc pilnować media. A kto będzie pilnował ich?" - pyta.

Była szefowa Krajowej Rady liczy, że uda się jej zbudować placówkę na miarę zajmującego się gospodarką rynkową i cieszącego się poważaniem nie tylko w sferach ekonomicznych Centrum im. A. Smitha.

Do swojej instytucji, w założeniu mającej przygotowywać obiektywne raporty i ekspertyzy - zarówno dla podmiotów prywatnych, jak i publicznych - Waniek chciałaby ściągnąć innych, zwolnionych z KRRiT oraz jej biura, fachowców.

A skąd pieniądze? "Liczę na to, że na działalność w pierwszych dwóch, trzech latach uda mi się pozyskać fundusze z Unii" - przyznaje była minister.

Nadzieje Danuty Waniek studzi przewodniczący Fundacji im. R. Schumana (zajmującej się m.in. informowaniem o szansach, jakie stwarza Unia Europejska). "Unia finansuje rozmaite inicjatywy społeczne, starając się wspierać te najbardziej wiarygodne. Moim skromnym zdaniem, pani Waniek może mieć kłopoty z uzyskaniem pozytywnej opinii" - uważa Piotr Nowina-Konopka.

Z kolei Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha zaznacza, że to nie zdobycie pieniędzy na działalność przesądza o powodzeniu projektu. "W naszym przypadku było to 17 lat budowania wiarygodności, w trakcie których nie uwikłaliśmy się w politykę" - podkreśla rozmówca "Życia Warszawy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Danuta Waniek chce stworzyć KRRiT-bis - prasa