Danwood porzucił myśl o parkiecie

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

Producent drewnianych domów miał w zeszłym roku wejść na GPW. Zawiesił ofertę z powodu ceny, a ostatecznie zrezygnował z debiutu.

Ponad rok temu firma Danwood Holding z Bielska Podlaskiego złożyła w KNF prospekt emisyjny i ogłosiła, że wiosną zadebiutuje na GPW. W kwietniu faktycznie ruszyły zapisy na papiery spółki. Na rynek miało trafić 50-60 proc. akcji, które sprzedać planował fundusz private equity Enterprise Investors. Maksymalną cenę papieru ustalono na 15 zł, a ostateczna miała zostać ustalona po zbudowaniu księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

Okazało się jednak, że cena, którą gotowi byli zapłacić kandydacina akcjonariuszy, nie satysfakcjonowała sprzedającego i pod koniec kwietnia IPO zawieszono. Teraz okazuje się, że na odwieszenie ofert nie ma co liczyć. Danwood w odpowiedzi na nasze pytania stwierdził, że „nie pracuje obecnie nad aktualizacją prospektu”. Przedstawiciele firmy podkreślają, że sprzedaż domów każdego roku dynamicznie się zwiększa, w związku z czym dalszy rozwój działalności nie wymaga dofinansowania.

W zeszłym roku Danwood postawił prawie 1,36 tys. domów, czyli o blisko 12 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2017 r. było to prawie 1,22 tys., co oznaczało wzrost o 22 proc. rok do roku. Firma z Bielska Podlaskiego produkuje jedno- i dwurodzinne drewniane budynki w standardzie „pod klucz”, o powierzchni 80-300 m kw. Jej główny rynek zbytu to Niemcy (tamtejsza sprzedaż odpowiada za 90 proc. przychodów), gdzie jest trzecim co do wielkości graczem w segmencie domów prefabrykowanych. Jest też obecna m.in. w Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Danwood to kolejna spółka, która mimo wcześniejszych deklaracji rezygnuje z planów giełdowych. Miesiąc temu pisaliśmy, że polski producent elektroniki Manta, który chciał wejść na GPW jesienią 2019 r., odwołał te plany, choć — jak zapewniał prezes Bogdan Wiciński — spółka nie zrezygnowała ostatecznie z IPO. W zeszłym roku na główny pakiet GPW weszło siedem podmiotów (dwa przeszły z rynku NewConnect). To najmniej od 15 lat.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy