Danwood wzięty przez Koreańczyków

opublikowano: 20-01-2020, 22:00

140 mln EUR zapłaci koncern GS E&C za producenta drewnianych domów. Dla EI oznacza to dziewięciokrotny zwrot z inwestycji.

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity, którym zarządza Enterprise Investors (EI), kupił spółkę Danwood od Budimeksu pod koniec 2013 r. Za wytwórcę prefabrykowanych domów w standardzie pod klucz zapłacił 238 mln zł. Wyjść z inwestycji próbował poprzez warszawską giełdę już na początku 2018 r. Spółka złożyła nawet prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego i ogłosiła, że wiosną zadebiutuje. Na rynek miało trafić 50-60 proc. akcji należących do funduszu. Przy ustalonej cenie maksymalnej oferta byłaby warta do 360 mln zł.

Ambitne zamierzenia:
Ambitne zamierzenia:
Jarosław Jurak, prezes Danwoodu, ma nadzieję, że dzięki wejściu do grupy GS E&C jego firma stanie się światowym liderem w produkcji energooszczędnych domówprefabrykowanych.
Fot. Bloomberg

Z zapisów na akcje wynikło, że kandydaci na akcjonariuszy Danwoodu nie są jednak aż tak hojni, jak oczekiwał sprzedający. W efekcie pod koniec kwietnia 2018 r. IPO spółki najpierw zawieszono, a rok temu giełdowe plany całkowicie porzucono.

Danwood — przynajmniej na razie — na warszawską giełdę nie trafi. Jego nowym właścicielem zostaje bowiem właśnie GS Engineering & Construction (GS E&C), jedna z największych firm budowlanych w Korei Południowej. Transakcja musi być jeszcze zaakceptowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

— Otrzymaliśmy szansę podbicia nowych rynków poza UE i zostania światowym liderem w produkcji energooszczędnych domów prefabrykowanych — mówi cytowany w komunikacie Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.

Dziś polska firma działa na pięciu europejskich rynkach m.in. w Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a na niemieckim od czterech lat jest liderem w swoim segmencie. W okresie, gdy należała do EI, zainwestowała w rozwój mocy produkcyjnych ponad 110 mln zł. Teraz ma dwie fabryki w Bielsku Podlaskim. O ile w 2013 r. Danwood dostarczył klientom 685 domów, to w 2018 r. już prawie 1,36 tys., a w zeszłym jego zdolności wytwórcze sięgnęły 2 tys. domów. W ciągu tych sześciu lat przychody wzrosły z 0,41 mld zł do ponad 1,16 mld zł.

— Wspólnie zbudowaliśmy firmę, która nie tylko rozwijała się szybciej niż rynek, ale również potroiła moce produkcyjne — mówi Sebastian Król odpowiedzialny za inwestycję partner w EI.

Inwestycja w Danwood dała EI wpływy brutto w wysokości 238 mln EUR. Fundusz uzyskał dziewięciokrotny zwrot z zainwestowanego kapitału. GS E&C to koreański lider w dziedzinie projektowania i budownictwa mieszkaniowego oraz energetyki i infrastruktury. Ma też 24 zagraniczne filie i oddziały. Jest spółką notowaną na giełdzie w Seulu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane