Czytasz dzięki

Danwood wzięty przez Koreańczyków

opublikowano: 20-01-2020, 22:00

140 mln EUR zapłaci koncern GS E&C za producenta drewnianych domów. Dla EI oznacza to dziewięciokrotny zwrot z inwestycji.

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity, którym zarządza Enterprise Investors (EI), kupił spółkę Danwood od Budimeksu pod koniec 2013 r. Za wytwórcę prefabrykowanych domów w standardzie pod klucz zapłacił 238 mln zł. Wyjść z inwestycji próbował poprzez warszawską giełdę już na początku 2018 r. Spółka złożyła nawet prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego i ogłosiła, że wiosną zadebiutuje. Na rynek miało trafić 50-60 proc. akcji należących do funduszu. Przy ustalonej cenie maksymalnej oferta byłaby warta do 360 mln zł.

Jarosław Jurak, prezes Danwoodu, ma nadzieję, że dzięki wejściu do grupy GS E&C jego firma stanie się światowym liderem w produkcji energooszczędnych domówprefabrykowanych.
Zobacz więcej

Ambitne zamierzenia:

Jarosław Jurak, prezes Danwoodu, ma nadzieję, że dzięki wejściu do grupy GS E&C jego firma stanie się światowym liderem w produkcji energooszczędnych domówprefabrykowanych. Fot. Bloomberg

Z zapisów na akcje wynikło, że kandydaci na akcjonariuszy Danwoodu nie są jednak aż tak hojni, jak oczekiwał sprzedający. W efekcie pod koniec kwietnia 2018 r. IPO spółki najpierw zawieszono, a rok temu giełdowe plany całkowicie porzucono.

Danwood — przynajmniej na razie — na warszawską giełdę nie trafi. Jego nowym właścicielem zostaje bowiem właśnie GS Engineering & Construction (GS E&C), jedna z największych firm budowlanych w Korei Południowej. Transakcja musi być jeszcze zaakceptowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

— Otrzymaliśmy szansę podbicia nowych rynków poza UE i zostania światowym liderem w produkcji energooszczędnych domów prefabrykowanych — mówi cytowany w komunikacie Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.

Dziś polska firma działa na pięciu europejskich rynkach m.in. w Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a na niemieckim od czterech lat jest liderem w swoim segmencie. W okresie, gdy należała do EI, zainwestowała w rozwój mocy produkcyjnych ponad 110 mln zł. Teraz ma dwie fabryki w Bielsku Podlaskim. O ile w 2013 r. Danwood dostarczył klientom 685 domów, to w 2018 r. już prawie 1,36 tys., a w zeszłym jego zdolności wytwórcze sięgnęły 2 tys. domów. W ciągu tych sześciu lat przychody wzrosły z 0,41 mld zł do ponad 1,16 mld zł.

— Wspólnie zbudowaliśmy firmę, która nie tylko rozwijała się szybciej niż rynek, ale również potroiła moce produkcyjne — mówi Sebastian Król odpowiedzialny za inwestycję partner w EI.

Inwestycja w Danwood dała EI wpływy brutto w wysokości 238 mln EUR. Fundusz uzyskał dziewięciokrotny zwrot z zainwestowanego kapitału. GS E&C to koreański lider w dziedzinie projektowania i budownictwa mieszkaniowego oraz energetyki i infrastruktury. Ma też 24 zagraniczne filie i oddziały. Jest spółką notowaną na giełdzie w Seulu.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane