Czytasz dzięki

Darmowa pomoc prawna dla maluchów

opublikowano: 13-05-2020, 22:00

Opolskie firmy, które ucierpiały z powodu pandemii, mogą korzystać z bezpłatnych usług prawników dzięki funduszom UE.

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) chce pomóc przedsiębiorcom z regionu w rozstrzyganiu dylematów prawnych w okresie zawirowań.

— Obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa zatrzymały naszą gospodarkę. Przedsiębiorcy borykają się z wieloma wyzwaniami finansowymi i prawnymi. Dlatego samorząd województwa uruchomił — dzięki funduszom unijnym — pożyczki pomocowe. W maju ruszy kolejne wsparcie płynnościowe, na większe kwoty. Chcemy też pomagać firmom w rozstrzyganiu dylematów prawnych w tych trudnych czasach. Uruchamiamy bezpłatne usługi prawne finansowane z pieniędzy unijnych. Za realizację projektu odpowiada OCRG. Mamy nadzieję, że wspomniane działania pomogą przedsiębiorcom — mówi Andrzej Buła, marszałek woj. opolskiego.

OCRG prowadzi bezpłatną pomoc prawną w ramach unijnego projektu „Operator voucherów zwiększających konkurencyjność MŚP”. Centrum udziela przedsiębiorcom dotacji i promes na usługi specjalistyczne, w tym m.in. na doradztwo prawne.

— Uprościliśmy dokumentację i warunki przyznawania tego wsparcia, aby było ono jak najbardziej przyjazne dla firm — podkreśla Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Wyjaśnia, że porady prawne będą świadczone przez instytucje otoczenia biznesu. Obecnie OCRG współpracuje z Fundacją Mediatio z Opola.

— Kilkudziesięciu prawników działających w tej fundacji będzie udzielało przedsiębiorcom porad prawnych. Nie wykluczamy powiększenia grona ekspertów — zaznacza Roland Wrzeciono.

Na porady prawne, które mają pomóc przedsiębiorcom uporać się z negatywnymi skutkami pandemii, OCRG przeznaczyło 400 tys. zł. Roland Wrzeciono zastrzega, że dofinansowane w 100 proc. mogą być tylko te usługi, które dotyczą firm znajdujących się w trudnej sytuacji.

— W innych przypadkach wsparcie wyniesie 70 proc. Ponadto przedsiębiorcy, którzy odprowadzają podatek VAT, będą musieli go zapłacić — podkreśla dyrektor OCRG.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, musi zgłosić się do OCRG.

— Udzielimy mu szczegółowych informacji, jak otrzymać wsparcie. Ustalimy jego zakres, prześlemy dokumenty niezbędne do pozyskania dofinansowania i skontaktujemy z instytucją otoczenia biznesu, która taką pomoc oferuje — wyjaśnia Michał Durzyński, kierownik projektu.

Roland Wrzeciono podkreśla, że OCRG wypłaca firmom dotacje zgodnie z planem i na bieżąco rozpatruje wszystkie wnioski o płatność.

— Zdajemy sobie sprawę, że beneficjenci czekają na unijne pieniądze wypłacane w ramach refundacji poniesionych kosztów. Przeznaczą je na pensje dla pracowników lub na wydatki związane z prowadzoną działalnością. Na bieżąco oceniamy kolejne wnioski o dofinansowanie złożone przez przedsiębiorców — zapewnia Andrzej Buła.

Sprawdź program webinarze "Nowa organizacja pracy - prawo, przepisy BHP", 1 czerwca 11:00 >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane