Dawid dogonił Goliata

opublikowano: 18-03-2015, 00:00

Parę lat temu mniejsze firmy mogły tylko pomarzyć o zaawansowanych narzędziach IT. A dzisiaj?

Do niedawna o chmurze obliczeniowej rozmawiano na konferencjach branżowych jak o ciekawostce technologicznej. Dziś jest ważną pozycją podczas planowania budżetów firm. Dotyczy to nie tylko korporacji. Ponad połowa (51 proc.) małych i średnich przedsiębiorstw badanych przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoftu korzysta z usług IT przez internet. Są to przede wszystkim: e-mail (39 proc.), narzędzia wymiany plików i dokumentów (23 proc.) oraz przechowywanie danych i back-up (21 proc.). Co ciekawe, instytucje sięgające po informatykę w tym modelu znacznie częściej wierzą w swój rozwój, ekspansję rynkową i poprawę sytuacji finansowej.

Brak odpowiednich technologii nie jest już żadną wymówką. Dzięki chmurze na zaawansowane systemy stać już każdego — mówi Daniel Olejniczak, wiceprezes Bonair.
Zobacz więcej

RÓWNOŚĆ SZANS:

Brak odpowiednich technologii nie jest już żadną wymówką. Dzięki chmurze na zaawansowane systemy stać już każdego — mówi Daniel Olejniczak, wiceprezes Bonair. ARC

— Przedsiębiorcy dostrzegają, że wdrożenie takich usług jak CRM Online czy Office 365 szybko przekłada się na większą produktywność pracowników w różnych dziedzinach. Z kolei coraz większy nacisk na ochronę danych w chmurze i coraz bardziej zaawansowane narzędzia zapewniające ich bezpieczeństwo rozpraszają obawy potencjalnych użytkowników. Wiąże się z tym również zmiana podejścia do przechowywania danych poza firmą — twierdzi Daniel Olejniczak, wiceprezes Bonair.

Godzenie jakości z ceną

Cloud computing już od kilku lat zajmuje ważne miejsce na liście 10 najważniejszych tendencji technologicznych publikowanej co roku przez firmę Gartner. Ma to związek z rosnącą popularnością urządzeń i aplikacji mobilnych oraz nowoczesnym modelem prowadzenia biznesu, który wymaga dostępu do danych z dowolnego miejsca i o każdej porze. O popularności rozwiązań chmurowych decyduje także konieczność ograniczania kosztów działalności biznesowej.

— Chmura jest postrzegana przez przedsiębiorców jako atrakcyjna cenowo technologia, na którą każdy może sobie pozwolić, ponieważ nie wymaga inwestycji w ludzi i infrastrukturę. Właśnie dlatego upowszechnia się w mniejszych firmach — uważa Daniel Olejniczak.

Przy zakupie oprogramowania większość firm prywatnych kieruje się głównie ceną i znacznie mniejszą wagę przywiązują do funkcjonalności systemów.

— Klienci domagają się, by dostawcy obcinali swoje marże, i często próbują zaoszczędzić na testowaniu. Efekt zazwyczaj jest przewidywalny: klient dostaje to, za co zapłacił: niska cena oznacza niską jakość produktu — uświadamia Paweł Rogowicz, dyrektor zarządzający Espeo Software.

W modelu chmurowym udaje się pogodzić dwa pozornie wykluczające się cele: redukcję kosztów i wysokie standardy technologiczne. Przykładem może być wspomniany Office 365 — instalacja pakietu odbywa się on-line, klient nie musi kupować żadnych dysków czy nośników i — co równie istotne — nie jest „przywiązany” do jednego komputera. Jego biuro działa w chmurze. Tam też zapisywane są automatycznie wszystkie tworzone przezeń pliki, a dostęp do nich ma w każdej chwili, np. za pośrednictwem tabletów i smartfonów.

— Dzięki Office 365 można otworzyć prezentację w PowerPoincie na swoim komputerze, a następnie kontynuować jej

edytowanie na tablecie w drodze na spotkanie z klientem. Takie programy pomagają firmom pracować elastycznie, wydajnie i w większym komforcie — ocenia Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający Onex Group. Międzynarodowe korporacje coraz częściej lokują w Polsce swoje centra rozwoju oprogramowania. Świadczy to o wysokiej klasie naszych specjalistów IT i potencjale branży informatycznej. Fachowcy ci mogą być dobrodziejstwem dla krajowych użytkowników.

— Nie brakuje u nas ekspertów, którzy wdrożenie przeprowadzą profesjonalnie i zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów. To kolejny powód, dla którego warto się zdać na dostawców IT w chmurze — uważa Paweł Rogowicz.

Więcej niż oprogramowanie

Ostatnio popularne stało się wypożyczenie aplikacji (SAAS — oprogramowanie jako usługa) w zamian za standardową miesięczną opłatę abonamentową. Ale cloud computing to także infrastruktura (IaaS) i platforma w formie usługi (PaaS). Również te dwa modele zyskują znaczenie. Jak przewiduje IDC, międzynarodowe wydatki na usługi przetwarzania w chmurze sięgną w tym roku 118 mld USD. O ponad jedną trzecią (36 proc.) wzrośnie odsetek przedsiębiorstw korzystających z IT w wariancie IaaS, a także zaostrzy się konkurencja wśród dostawców PaaS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Nauka&Biznes / Dawid dogonił Goliata