Czytasz dzięki

DB otworzył centrum analityczne

opublikowano: 30-01-2013, 00:00

50 specjalistów zatrudni polska spółka serwisowa banku, która popracuje dla całej grupy.

Pomimo fuzji Deutsche Banku PBC i Deutsche Banku Polska liczba spółek spod niemieckiego szyldu DB się nie zmieni. Działalność operacyjną zaczyna właśnie Deutsche Services Polska (DSP). To nowy podmiot w Polsce i w ogóle strukturach Deutsche Banku, rodzaj centrum usług finansowych, choć o znacznie szerszych kompetencjach. Największy i najliczniejszy pion DSP to dział analityczny, który przygotowuje sprawozdania dla dyrektorów finansowych w poszczególnych krajach oraz projekty dla całej grupy.

Drugi obszar aktywności związany jest ze sprawozdawczością finansową. Tu przydatne są umiejętności z zakresu księgowości i rachunkowości. I wreszcie trzecia sekcja, zapewniająca wsparcie dla działów finansowych, zarządzająca projektami oraz zapewniająca współpracę z dostawcami systemów i wsparcie kontroli wewnętrznej.

— Nie jesteśmy centrum offshore, ale raczej partnerem. Uczestniczymy w projektach, znamy wymagania dyrektora finansowego konkretnej jednostki. Staramy się zbudować bardzo dobre relacje z działami analiz i sprawozdawczości finansowej w danym kraju — mówi Anna Jankowska, dyrektor DSP.

Spółka pracuje na rzecz Grupy Deutsche Bank w Europie Zachodniej, między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, we Włoszech, w Portugalii i Holandii. Obecnie zatrudnia ponad 30 osób. Do końca roku liczba pracowników wzrośnie do 50 i taka jest na razie docelowa liczebność załogi przewidziana w planach na najbliższe dwa lata. Jeśli wyniki będą dobre, DB może powiększyć spółkę. Anna Jankowska wyjaśnia, że Deutsche Services została zlokalizowana w Polsce przede wszystkim ze względu na wysoki poziom wykształcenia absolwentów oraz powszechną znajomość języków obcych.

— Większość polskich absolwentów płynnie posługuje się językiem angielskim, dość powszechna jest także znajomość niemieckiego. Na tle Europy Zachodniej wciąż jesteśmy konkurencyjni, jeśli chodzi o koszty pracy, a obecność w strukturach Unii Europejskiej oraz położenie geograficzne czynią nas atrakcyjnym i bezpiecznym partnerem dla globalnego biznesu — mówi dyrektor Jankowska.

Atuty Polski już kilka lat temu doceniła grupa Unicredit, otwierając w Szczecinie centrum usług finansowych. Nad utworzeniem spółki serwisowej zastanawia się też Santander.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane