DB przejmie BWR jeszcze w lipcu

Paweł Zielewski, Jarosław Sroka
21-07-1999, 00:00

DB przejmie BWR jeszcze w lipcu

ZNAKI ZAPYTANIA: Nie wiadomo jeszcze, jaką cenę BWR będzie musiał zapłacić za inwestora strategicznego. DB nie zamierza likwidować banku, jednak jest wielce prawdopodobne, że zarząd banku, kierowany przez Jana Blajera, ulegnie poważnym zmianom. fot. ARC

Jeszcze w lipcu przedstawiciele Deutsche Banku podpiszą z zarządem Banku Współpracy Regionalnej umowę o objęciu nowej emisji akcji krakowskiej instytucji. Prawdopodobna data to 26 lipca. Później DB, już jako inwestor strategiczny, czterokrotnie ma podwyższyć kapitał BWR.

Bliskie już strategiczne wejście Deutsche Banku do Banku Współpracy Regionalnej nie jest efektem atrakcyjności krakowskiej instytucji. Analitycy mówią tu głównie o transakcji wiązanej. Zainteresowanie DB krakowskim bankiem wynika bardziej z determinacji Niemców, którzy są zdecydowani przejąć BIG Bank Gdański. Wyciągnięcie BWR z poważnych kłopotów powinno stworzyć przychylną dla DB atmosferę i ułatwić im osiągnięcie głównego celu.

Pole minowe

Przedstawiciele Deutsche Banku kończą właśnie, drugie już, due diligence w krakowskim banku. Sprawdzenie kondycji BWR nie wypada na jego korzyść. Bank, którego aktywa wynosiły na koniec 1998 roku 1 mld zł, a fundusze własne ledwie 98,3 mln zł (były prawie o 20 mln zł niższe niż rok wcześniej), początek tego roku przywitał z 45,6 mln zł kredytów nieregularnych i wątpliwych (prawie 30 proc. portfela).

Inwestor jak brzytwa

Inwestor strategiczny w BWR jest zbawieniem. Bank dysponujący 21 własnymi placówkami ma kłopoty związane ze stworzeniem rezerwy celowej na zaangażowanie w Real Banku (BWR posiada 70 proc. papierów RB). Nie pokryte straty Real Banku z lat ubiegłych wynosiły w połowie 1998 roku 71,8 mln zł, przy funduszach własnych banku wysokości 45,3 mln zł.

BWR swoimi siłami nie uratuje Real Banku. Wszystko jednak wskazuje na to, że Komisja Nadzoru Bankowego wyda pozytywną dla banku decyzję o nietworzeniu rezerwy na Real Bank bądź przesunie termin do końca 1999 roku.

Niech ratuje BFG

Zarząd BWR zamierza wystąpić do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z prośbą o 100 mln zł pożyczki na pokrycie kosztów restrukturyzacji portfela złych kredytów. Najważniejsze jednak, że Niemcy zobowiązali się do dokapitalizowania banku kwotą 100 mln USD (niemal 400 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski, Jarosław Sroka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / DB przejmie BWR jeszcze w lipcu