Decyduje skrzynia

JAZ
opublikowano: 17-05-2012, 00:00

PODATEK AKCYZOWY

Służba celna z satysfakcją upowszechniła wieść, że Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie potwierdził prawidłowość zaliczenia przez celników importowanego egzemplarza pick-up Mitsubishi L200 do wozów osobowych i tym samym opodatkowania go akcyzą. Bardzo ważna jest okoliczność, że pod wspomnianą nazwą występują dwa istotnie różniące się modele.

Dwudrzwiowy ma dłuższą skrzynię ładunkową i faktycznie jest wozem dostawczym, natomiast czterodrzwiowy ma dwa rzędy siedzeń dla pięciu osób i jedynie resztówkę skrzyni, krótszą niż połowa rozstawu osi.

Przed sądem każdy pozew staje się odrębną sprawą, ciągnącą się miesiącami. Przedstawiony jednostkowy przykład jest jednym z tysięcy podobnych. Naprawdę zdumiewa, że w pogoni za zyskiem oczywistą osobówkę próbuje się wciskać organom celnym jako bezakcyzową ciężarówkę. Profesjonalni dilerzy takimi numerami się raczej nie zajmują, ale przy imporcie indywidualnym proceder występuje powszechnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu