Czytasz dzięki

Decyzja Fed umocniła złotego

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 19-09-2013, 16:51

Wczorajsza zaskakująca decyzja Rezerwy Federalnej znacząco umocniła rodzimą walutę.

Brak ograniczania programu skupu aktywów za oceanem powinien być czynnikiem sprzyjającym złotemu w najbliższych tygodniach. Dziś pary złotówkowe próbują odrabiać wczorajsze spadki.

USD/PLN

Wczoraj w godzinach wieczornych kurs USD/PLN zanotował dynamiczne spadki w reakcji na słowa Bena Bernanke, szefa FEDu. Kontynuowanie polityki dodruku pieniądza w niezmienionym kształcie zaskoczyło rynki finansowe, ponieważ większość analityków spodziewała się ograniczenia programu o 10 mld dolarów miesięczne do 75 mld USD. Fala spadkowa na USD/PLN nie zdołała jednak dotrzeć do poziomu tegorocznych minimów, wyznaczającego górne ograniczenie ważnej strefy średnioterminowych wsparć (3,00 – 3,0372 – patrz wykres). Moim zdaniem istnieją małe szanse, że strefa ta zostanie w najbliższych dniach pokonana.

Obecnie na rynku widzimy wzrostową korektę, która nie powinna wrócić powyżej 3,1255 jeżeli wariant spadkowy ma zostać utrzymany w średnim terminie.

EUR/PLN

Wzrostowe odbicie na parze EUR/PLN ma zdecydowanie większy zasięg niż na USD/PLN. Obecnie notowania tej pary testują poziom 61,8% zniesienia spadków (4,1987), które nastąpiły wczoraj po decyzji Rezerwy Federalnej i zatrzymały się na poziomie linii trendu wzrostowego poprowadzonej po minimach z ostatnich miesięcy (4,14). Na razie opór ten został obroniony przez stronę podażową. Aby ruch w dół był kontynuowany w najbliższych dniach kurs nie powinien wrócić powyżej okolic 4,20. W średnim terminie na tej parze jest jeszcze miejsce na spadki, przynajmniej do okolic 4,10 (patrz wykres).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane