Decyzja Fed w centrum uwagi na rynku złota

Dorota Sierakowska
opublikowano: 22-03-2023, 10:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania złota na początku tygodnia przetestowały barierę 2000 USD za uncję jako techniczny opór, jednak nie udało im się jej przekroczyć. W rezultacie, cena złota odreagowała spadkami i obecnie porusza się w okolicach 1945 USD za uncję.

Chris Ratcliffe/Bloomberg

Dzisiejsza sesja jak na razie jest spokojna – i w zasadzie przez większość bieżącego dnia na rynku złota będzie panowała atmosfera nerwowego wyczekiwania. W centrum uwagi jest bowiem dzisiaj decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA, która ma zapaść o 19:00 polskiego czasu. Natomiast tuż po niej dodatkowo pojawi się komunikat Fed, w którym instytucja ta może nakreślić dalsze plany związane z polityką monetarną.

Obecnie sytuacja w systemie bankowym wydaje się nieco stabilizować, ale wielu inwestorów ma świadomość tego, że może być to cisza przed kolejną burzą. W rezultacie, także Fed jest ostrożniejszy niż oczekiwano – obecnie spodziewana jest podwyżka stóp o 25 punktów bazowych, podczas gdy kilka tygodni temu mówiono raczej o 50 pkt. bazowych. W kontekście cen złota, jedno pozostaje niezmienne: im bardziej jastrzębi Fed, tym gorzej dla wyceny kruszcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane