Decyzje EBC procentują

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
opublikowano: 23-02-2012, 00:00

WALUTY

Pod koniec ubiegłego roku waluty państw wschodzących, w tym leżących w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, były mocno przeceniane, a przyczyn ich deprecjacji należy upatrywać w zaognieniu kryzysu zadłużeniowego. Pod koniec grudnia EBC pożyczył bankom w ramach LTRO niemal 490 mld EUR. Wyniki są widoczne gołym okiem: mniejsze obawy o niewypłacalność instytucji finansowych oddają spadki stawek CDS. Poprawę płynności w sektorze bankowym potwierdzają statystyki EBC. Hiszpania i Włochy bez większych problemów uplasowały na rynku obligacje o wartości 98,7 mld EUR. Spread rentowności dziesięcioletnich obligacji Włoch i Niemiec w dwa miesiące (mimo zwyżek z ostatnich dni) zawęził się o 100 pb.

Kolejna operacja LTRO odbędzie się już za tydzień, instytucje finansowe mogą pożyczyć od EBC nawet bilion euro. Refinansowanie ma na celu także zachęcanie banków do carry trade na długu państw peryferyjnych strefy euro. Kolejna runda pozwoli na kontynuację obniżania się krzywych rentowności długu Hiszpanii i Włoch.

Skorzystają na tym waluty naszego regionu, które są mocno skorelowane ze spreadem rentowności długu państw peryferyjnych i Niemiec. Od początku roku forint umocnił się w relacji do dolara o ponad 10 proc., a do euro o 8 proc. Nieco mniej zyskał na wartości złoty, a obie waluty obok brazylijskiego reala należą w tym roku do najmocniejszych w całej grupie emerging markets.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane