Deficyt budżetowy może wzrosnąć w 2003 i 2004-Belka

Reuters
opublikowano: 28-01-2002, 18:42

WARSZAWA (Reuters) - Minister Finansów Marek Belka wykluczył możliwość rewizji tegorocznego budżetu. Dodał jednak, że w następnych dwóch latach deficyt budżetowy będzie oscylował na poziomie 40 miliardów złotych lub nieco więcej. "Nie spodziewamy się rewizji budżetu w tym roku. Ten budżet jest odporny na kryzys" - powiedział Reuterowi Belka. "Liczę się z tym, że przez najb

WARSZAWA (Reuters) - Minister Finansów Marek Belka wykluczył możliwość rewizji tegorocznego budżetu. Dodał jednak, że w następnych dwóch latach deficyt budżetowy będzie oscylował na poziomie 40 miliardów złotych lub nieco więcej.

"Nie spodziewamy się rewizji budżetu w tym roku. Ten budżet jest odporny na kryzys" - powiedział Reuterowi Belka.

"Liczę się z tym, że przez najbliższy rok, dwa deficyt budżetowy może oscylować wokół 40 miliardów złotych, ale nie wykluczam, że będzie to około 42 lub 43 miliardy złotych" - powiedział Belka.

W budżecie na 2002 rok założono, że deficyt budżetowy nie będzie większy niż 40 miliardów złotych, czyli 5,2 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB).

W 2001 roku deficyt budżetowy zwiększany był dwukrotnie w sumie do 32,9 miliarda złotych, czyli około 4,5 procent PKB.

Belka powiedział również, że w pełni płynny kurs złotego nie wyklucza interwencji banku centralnego na rynku walutowym.

"Próbowałem i próbowałem zaklinać złotego tak by dolar kosztował 4,25 złotego, ale się nie udało. 'Free float' nie wyklucza interwencji" - powiedział.

NBP, który jest współodpowiedzialny za politykę kursową uważa, że płynny kurs walutowy nie powinien być ograniczany interwencjami.

Zapytany, czy czy życzyłby sobie interwencji NBP, Belka owiedział: "Myślę, że należy dążyć do przeciwdziałania aprecjacji. Jest wiele sposobów. Możemy rozmawiać, interweniować lub obniżać stopy".

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane