Deficyt nadal budzi kontrowersje

Wojciech Dembiński
07-07-2000, 00:00

Deficyt nadal budzi kontrowersje

W czwartek, dzień po publikacji założeń do budżetu na przyszły rok, do dymisji podał się Witold Skrok, dyrektor departamentu polityki finansowej, analiz i statystyki Ministerstwa Finansów.

— Powodem złożenia przeze mnie dymisji była fundamentalna różnica co do kształtu polityki fiskalnej zaproponowanej w założeniach do przyszłorocznego budżetu — powiedział PAP W. Skrok.

Dyrektor uważa, że faktyczny deficyt finansów publicznych jest wyższy niż podany przez ministra 1,7 proc. i wynosi 2,6 proc.

Wczoraj swoje raporty opublikowały m.in. CDM Pekao SA, Merrill Lynch oraz Chase Manhattan Bank.

Eksperci CDM Pekao stawiają pytanie „jaki jest prawdziwy deficyt?”, ponieważ ich zdaniem do propozycji powinny zostać wniesione poprawki. „W przyszłorocznych dochodach znalazły się przychody ze sprzedaży licencji UMTS, planowane na 7 mld zł. Choć formalnie przychody ze sprzedaży licencji są traktowane jako przychody budżetowe, powinny zostać potraktowane tak jak przychody z prywatyzacji, czyli służyć jako źródło pokrycia deficytu. Gdyby uwzględnić tę poprawkę deficyt budżetowy w 2001 r. wyniósłby 18 mld zł, czyli 2,3 proc. PKB” — czytamy w raporcie.

Według CDM, istnieje zagrożenie, że RPP negatywnie odniesie do propozycji ministerstwa i nie będzie brać pod uwagę obniżki stóp, ponieważ polityka fiskalna nie została dostatecznie zacieśniona.

Wielkim rozczarowaniem nazwali propozycje Ministerstwa Finansów, dotyczące budżetu, analitycy Merrill Lynch. Według nich, zmiany w prezentacji wprowadzono prawdopodobnie rozmyślnie, aby utrudnić porównanie budżetu z oczekiwaniami analityków i ekonomistów. Zdaniem ML ministerstwo planuje zwiększenie deficytu do 2,6 proc. PKB, w porównaniu ze spodziewanym w tym roku deficycie 2,0-2,3 proc. PKB, co oddala perspektywę wczesnej redukcji stóp rynkowych.

Eksperci Chase Manhattan Bank zwracają uwagę na ryzyko nie przyjęcia propozycji Ministerstwa Finansów przez rząd, który może zaproponować większe rozprężenie polityki fiskalnej. DEM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt nadal budzi kontrowersje