Deficyt obrotów bieżących przestraszył inwestorów

Konrad Soszyński
07-08-2000, 00:00

Deficyt obrotów bieżących przestraszył inwestorów

Dane o deficycie obrotów bieżących w czerwcu spowodowały osłabienie złotówki i nieznaczny wzrost rentowności obligacji złotowych. Mimo że poziom tego wskaźnika był prawie o 150 milionów dolarów wyższy niż oczekiwał tego rynek, zaś eksport za pierwsze półrocze 2000 r., w wyrażeniu dolarowym, był o 0,6 proc. niższy niż rok wcześniej, to reakcja rynków finansowych była łagodna.

NALEŻY tłumaczyć to dość korzystnymi wynikami eksportu w ujęciu kwartalnym, który od kwietnia do czerwca bieżącego roku, według danych Narodowego Banku Polskiego, był o 550 milionów dolarów wyższy niż w pierwszym kwartale i o ponad 600 milionów wyższy niż w drugim kwartale ubiegłego roku.

ZNACZNIE większym wstrząsem dla rynku instrumentów dłużnych mogą być informacje o inflacji za lipiec, które zostaną ogłoszone w następną środę. Już wstępna informacja o poziomie cen żywności i napojów bezalkoholowych w drugiej połowie lipca, które zdrożały w stosunku do drugiej połowy czerwca o 0,4 proc. (w ubiegłym roku w tym samym okresie ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 1,1 proc.), spowodowała wzrost rentowności obligacji o terminie wykupu poniżej roku o 65 punktów bazowych, zaś obligacji o terminie wykupu maj 2009 r. — o 5 punktów bazowych.

OZNACZA TO, że inwestorzy coraz poważniej zaczynają liczyć się z możliwością podniesienia oficjalnych stóp procentowych, zaś ekonomiści podwyższyli swoje oczekiwania co do poziomu inflacji w lipcu do 10,8 proc.

PRESJA na wzrost rentowności będzie się nasilała wraz z docieraniem pierwszych informacji o wielkości produkcji roślinnej w bieżącym roku i przenoszeniem impulsu cenowego z rynku żywności na ceny produkcji przemysłowej i konsumpcji.

PRZY ZAŁOŻENIU poprawności szacunków GUS-u co do spadku produkcji zbóż o 14,3 proc. -18,3 proc. w bieżącym roku w stosunku do ubiegłego, jedynie szybka reakcja rządu i zmniejszenie stopnia protekcji rynku rolnego mogą uchronić przed przeniesieniem się presji cenowej z rynku rolnego na oczekiwania inflacyjne, a w konsekwencji przed podwyżką stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt obrotów bieżących przestraszył inwestorów